15 نکته جهت یادگیری راحت تر

15 نکته جهت یادگیری راحت تر
در این پست می‌خوانید:

تکنیک های یادگیری

در این مقاله، قصد داریم بهترین نکات را به شما نشان دهیم تا بتوانید هر چیزی را موثرتر یاد بگیرید.
بیایید آن را با مزایای شگفت انگیز یادگیری شروع کنیم: از لحظه تولد شروع به یادگیری کردیم.
اما برخی از افراد پس از مدرسه از یادگیری فعال خودداری می کنند. در اینجا یک سوال از شما دارم:
اکنون به طور فعال چه چیزی را یاد می گیرید؟ یادگیری فعال چیزی در رشته خود یا یک سرگرمی جدید برای رشد شما حیاتی است. در اینجا فقط چند مزیت یادگیری با پشتوانه علم آورده شده است:
یادگیری مهارت های جدید میلین را در مغز ما افزایش می دهد، که ماده سفید مغز ما مسئول سرعت و قدرت ذهنی است.
مطالعه دیگری نشان می دهد که یادگیری می تواند به ما احساس هدفمندی بدهد و مشکلات سلامت روان را کاهش دهد. یادگیری یکی از سریع ترین راه ها برای ایجاد اعتماد به نفس است.

مهارت یادگیری

1. تکنیک قصر حافظه

خانه خود را تصور کنید.
شما احتمالاً می توانید بیشتر جزئیات مهم خانه خود را به خاطر بسپارید، درست است؟
اینجاست که تکنیک قصر حافظه مطرح می شود.

تکنیک قصر حافظه چیست؟
قصر حافظه یک تکنیک یادگیری است که در آن یک مکان آشنا را به تصویر می‌کشید و «اشیاء» ذهنی را در آن قرار می‌دهید. تکنیک قصر حافظه از حافظه فضایی شما برای کمک به یادگیری و به خاطر سپردن مفاهیم مختلف به شما کمک می کند.

در اینجا نحوه ساخت یک قصر حافظه با حسن نیت از هنر حافظه آورده شده است:

مرحله اول: اول برای کاخ خاطره خود، مکانی را انتخاب کنید که به خوبی می شناسید. من دوست دارم از خانه خود به عنوان مثال استفاده کنم.
مرحله دوم: کل مسیر را برنامه ریزی کنید. تصور کنید که در حیاط جلویی قدم می زنید، از درب ورودی عبور می کنید، وارد اتاق نشیمن می شوید و از تمام اتاق های اصلی خانه خود عبور می کنید. برخی افراد دریافتند که حرکت در جهت عقربه های ساعت مفید است، اما ضروری نیست. در نهایت، قصرهای حافظه زیادی خواهید داشت. همچنین می‌توانید پس از چند بار آزمایش، قصر حافظه را اصلاح کنید، بنابراین اگر در اولین تلاش کامل نیست، نگران نباشید.
مرحله سوم: اکنون فهرستی از چیزی که می‌خواهید حفظ کنید، تهیه کنید، مانند یک لیست خرید از 20 مورد مختلف هویج، نان، شیر، چای، جو، سیب و غیره.
مرحله چهارم: یک یا دو مورد را در یک زمان بردارید و یک تصویر ذهنی از آنها در هر مکان از قصر حافظه خود قرار دهید. سعی کنید تصاویر اقلام را اغراق آمیز کنید و آنها را با مکان در تعامل قرار دهید. به عنوان مثال، اگر اولین مورد “هویج” و اولین مکان در قصر حافظه شما درب ورودی است، چند هویج غول پیکر را تصور کنید که درب ورودی شما را باز می کند.
هنگامی که آن را به پایان رساندید، می توانید تصویر خود را به چیز خاصی که یاد گرفته اید گره بزنید. به عنوان مثال، برای باز کردن درب ورودی، شاید هویج باید یک معادله ریاضی را در قفل در وارد کند.

2.  یادداشت کنید(نوت برداری)

اگر عادت دارید هر چیزی را که یاد می‌گیرید تایپ کنید، بهتر است آن را به روش قدیمی انجام دهید: با کاغذ و خودکار.
این به این دلیل است که تایپ کردن در واقع کمکی به یادگیری ما نمی کند.

یک مطالعه در سال 2021 دست خط و تایپ را مورد آزمایش قرار داد:

محققان از دانش‌آموزان خواستند ابتدا یادداشت‌هایی را از یک کتاب درسی زیست‌شناسی بنویسند و سپس تایپ کنند.
محققان سپس یادداشت های دست نویس و یادداشت های تایپ شده را مقایسه کردند.
نتایج؟ محققان دریافتند که دانش‌آموزان در حین تایپ کردن، به نظر می‌رسید که یادداشت‌ها را روی رایانه‌های خود تایپ می‌کردند، اما این اطلاعات به اندازه یادداشت‌های دست‌نویس خوب نبود. دانش‌آموزان همچنین دانش، دقت اصطلاحات و توانایی کمتری برای اتصال ایده‌ها هنگام تایپ یادداشت نشان دادند.
بله! وقتی نوبت به یادگیری می رسد، قلم قوی تر از صفحه کلید است.
نکته حرفه‌ای: همه جا بنویسید! روی یادداشت های چسبناک بنویسید، در دفترچه یادداشت خود بنویسید، روی تخته سفید بنویسید. حتی در همه جای کتاب هایی که می خوانمید بنویسید.

3.  وسایل دیجیتالی را کنار بگذارید

یادگیری از کتاب های فیزیکی ممکن است بهتر از یک صفحه نمایش باشد. حتی در نوشتن هم تاثیرگذاری قلم بهتر از تایپ کردن بود. نه تنها 90 درصد از دانشجویان دانشگاه چاپ را به دیجیتال ترجیح می دهند، بلکه یک مدرس روانشناسی دریافت که دانش آموزان هنگام یادگیری از صفحه نمایش نیاز به تکرار بیشتری نسبت به کتاب های فیزیکی دارند. حس فیزیکی در دست گرفتن کتاب ها و ورق زدن، در مقایسه با یک دستگاه دیجیتال، ورودی حسی بیشتری به ما می دهد و این به ما کمک می کند اطلاعات بیشتری را حفظ کنیم. بنابراین علم به ما می‌گوید که هنوز از کتاب‌های چاپی استفاده می‌شود به‌ویژه برای کمک به یادگیری بهتر.

4. اثر درهم آمیختگی

در هم آمیختن آثار شاید بهتر از یادگیری یک موضوع در یک زمان باشد. البته، محققان آن را در کلاس های درس واقعی آزمایش کردند. آنها در مورد دانش آموزان یک کلاس درس تحقیق کردند که هم جبر و هم هندسه را با هم ترکیب می کردند و تکالیف هفتگی آنها حاوی ترکیبی از هر دو نوع سؤال بود. نتیجه؟ پس از یک ماه، آنها 76 درصد بهتر از روش معمولی عمل کردند.
تمرین ترکیبی(interleaving) یک راه عالی برای چاشنی چیزها و در عین حال تقویت یادگیری شما است. در اینجا چند ایده وجود دارد که می توانید پیاده سازی کنید:
آموزش کدنویسی؟ نه تنها CSS، بلکه HTML و JavaScript را نیز یاد بگیرید.
مدیریت یادگیری؟ بین مهارت های افراد، آموزش مدیریت و مهارت های سازمانی جابه جا شوید.
یاد گرفتن نقاشی؟ بین آناتومی انسان، سایه‌زنی و رنگ‌ها مبادله کنید.

5. به مغز خود استراحت دهید

آیا استرس دارید؟ عجله دارید؟ وقتی در آن فضای پر استرس هستید، یادگیری چیزی فوق العاده سخت است.
استرس به معنای واقعی کلمه ضد یادگیری است.
تصور کنید وقتی عصبانی یا در یک حلقه فکر منفی گیر کرده اید سعی می کنید اطلاعات دریافت کنید. بله!
مطالعه‌ای در سال 2016 شواهدی را نشان می‌دهد که استرس بازیابی حافظه را مختل می‌کند و باعث می‌شود ما به «رفتار سفت و سخت و «عادت‌مانند» برگردیم.
بنابراین قبل از یادگیری، سعی کنید به مغز خود یک استراحت ترمیمی بدهید:
مدیتیشن کنید. یک مدیتیشن سریع 5 یا 10 دقیقه ای با استفاده از تکنیک مدیتیشن مورد علاقه خود انجام دهید.
زمان حمام داغ حمام آب گرم برای استراحت عالی است. یک مطالعه نشان داد که حمام آب گرم حتی استرس، اضطراب، عصبانیت و افسردگی را کاهش می دهد.
استراحت کنید. اگر ساعت ها در حال یادگیری چیزی هستید، سعی کنید یک بازنشانی ذهنی داشته باشید. برای پیاده روی بیرون بروید .

6.  خود را بیازمایید

آن شب‌های طولانی و بی‌خوابی را که یادداشت‌های قبل از امتحان را مرور می‌کردید، به خاطر دارید؟ خوب، معلوم می شود که این کار واقعا جواب می دهد. تحقیقات نشان می‌دهد که دانش‌آموزانی که مطالعه کرده‌اند و سپس مرور کرده اند، نسبت به دانش‌آموزانی که مرور نکرده اند،به یادآوردن مطالب در طولانی مدت برای آنها بسیار راحت تراست.
بهترین راه برای آمادگی برای آزمون؟ یادگیری با فاصله و تکرار
تکرار فاصله ای، یک سیستم یادگیری است که با برنامه ریزی برای مرور و تکرار مکرر اطلاعاتی که باید به خاطر بسپارید استفاده می کند. این کمک می کند زیرا 20٪ از چیزهایی را که می آموزیم بعد از 24 ساعت فراموش کنیم، مگر اینکه چیزهایی را که یاد گرفته ایم مرور کنیم.
همانطور که می بینید، اگر چیزهایی را که یاد گرفته ایم آزمایش یا مرور نکنیم، پس از 3 روز فقط 60٪ را یادمان می آید. با این حال، اگر فقط یک بار مرور کنیم، آن اطلاعات را برای مدت طولانی‌تری حفظ خواهیم کرد، اما پس از 7 روز همچنان تنها 60٪ را حفظ می‌کنیم. با هر مرور اضافه شده، قدرت حفظ حافظه را افزایش می‌دهیم، به این معنی که می‌توانیم حفظ را در بالاترین سطح نگه داریم، حتی اگر فواصل طولانی‌تر و طولانی‌تری بین مرورها برنامه‌ریزی کنیم و این زیبایی تکرار فاصله دار است. در نهایت، پس از تعدادی بررسی، ممکن است فقط نیاز داشته باشیم که مطالبی را که هفته‌ها یا حتی ماه‌ها بعد آموخته‌ایم مرور کنیم.

7.  چرت بزن

همه ما می دانیم که در یک خواب خوب شبانه عملکرد بهتری داریم.
تحقیقات نشان می دهد که “حتی یک خواب کوتاه به مدت 45 تا 60 دقیقه باعث بهبود پنج برابری در بازیابی اطلاعات از حافظه می شود.”
نویسنده دانیل پینک در کتاب خود با عنوان «وقتی: اسرار علمی زمان‌بندی کامل» توضیح می‌دهد که چرت مغزی ما را به حالت اولیه باز می‌گرداند. با گذشت روز، مغز ما دچار اختلال می‌شود و یک چرت با قدرت کمک می‌کند تا این اشکالات برطرف شود تا بتوانیم عملکرد بهتری داشته باشیم. او همچنین توصیه می‌کند که یک فنجان قهوه بنوشید، سپس 25 دقیقه چرت بزنید (مدت زمانی که طول می‌کشد تا کافئین وارد بدن شود). با این حال، من احساس می کنم بهترین طول زمانی برای چرت زدن به هر فرد بستگی دارد!

8.  محیط خود را پیدا کنید.

باور کنید یا نه، محیط شما نحوه یادگیری شما را تغییر می دهد.
به عنوان مثال، خود را در این نوع محیط ها تصور کنید:
یک اتاق کتابخانه ساکت، بیرون در یک پارک، در یک کافه پر سر و صدا، اتاق کارخودتان در خانه
من محیط ثابتی را دوست دارم که بتوانم بدون حواس پرتی بنشینم و کار کنم. دیگران ممکن است محیط پر جنب و جوش تر یک کافه شلوغ را ترجیح دهند. صندلی شما همچنین یک عامل محیطی مهم است – اگر از راه دور کار می کنید، احتمالا ساعت ها و ساعت ها هر روز پشت صندلی خود خواهید بود. صندلی مناسب می تواند انگیزه شما را برای یادگیری بیشتر به جای شکایت از کمردرد حفظ کند!

9.  مثل من پنج ساله توضیح دهید

فیزیکدان رابرت فاینمن با نوشتن عنوان روی صفحه یک دفترچه یادداشت خالی، یک روش یادگیری مبتنی بر سازمان ایجاد کرد. فاینمن توانست ایده های بسیار پیچیده را به ایده های بسیار ساده تبدیل کند. او از تکنیکی استفاده کرد که من آن را «مثل پنج ساله‌ام توضیح بده». در اینجا چگونه پیش می رود:
یک مفهوم دشوار برای یادگیری را در نظر بگیرید. برای این مثال، اجازه دهید با درخت بونسای برویم.
سعی کنید مفاهیم را طوری تجزیه کنید که برای یک کودک پنج ساله توضیح می دهید. شما می توانید از قیاس استفاده کنید، که روش فاینمن برای آن عالی است. می توانیم اینگونه توضیح دهیم: “درختان بونسای درست مانند یک درخت بزرگ هستند اما سایزشان کوچکتر است.”
این بسیار ساده شده است، اما شکستن مفاهیم دشوار به بسیاری از مفاهیم کوچکتر می تواند به شما کمک کند تا ببینید چگونه قطعات در کنارهم قرار می گیرند. اگر در تجسم مفهومی مشکل دارید، ممکن است سعی کنید آن را با استفاده از این تکنیک نیز یادداشت کنید!

10. با جان و دل یاد گرفتن

آیا در ورزش مهارت دارید؟
اگر چنین است، ممکن است بهتر و سریع تر یادبگیرید.
مطالعات نشان می دهد که افزایش ضربان قلب از طریق ورزش می تواند منجر به افزایش توانایی یادگیری شود. این به این دلیل است که در طول فرآیند یادگیری، نورون های جدید فعال می شوند. و ورزش به زنده ماندن این نورون های جدید کمک می کند. پس چرا در اوقات فراغت خود برای دویدن، شنا کردن یا انجام برخی ورزش های وزنه برداری نروید؟

11.  نویز(noise) بهینه خود را پیدا کنید

صدای یادگیری مورد علاقه شما چیست؟
برخی از مردم عاشق گوش دادن به موسیقی هستند. برخی از آنها آن را کاملا بی صدا دوست دارند.
برخی از مطالعات نشان می‌دهند که موسیقی بر حافظه تأثیر منفی می‌گذارد و سکوت به افراد کمک می‌کند بهترین‌ها را به خاطر بسپارند، در حالی که مطالعات دیگر نشان می‌دهند که موسیقی خاصی مانند کلاسیک می‌تواند عملکرد حافظه را تقویت کند.
پس به حرف چه کسی گوش کنیم؟
سطح بهینه صدای شما احتمالاً به تیپ شخصیتی شما بستگی دارد، بنابراین خودتان آزمایش کنید تا بفهمید که آیا شما یک یادگیرنده صدا هستید یا عاشق سکوت.

12. راه اندازی ایستگاه های یادگیری

بیشتر مردم تمایل دارند در یک مکان، معمولاً میز کار خود، یاد بگیرند. اما ممکن است بهتر باشد محیط خود را با استفاده از چیزی تغییر دهید. به عنوان مثال، من ایستگاه اصلی یادگیری خود را روی میز کامپیوتر خود دارم. سپس ایستگاه یادگیری روی مبل، در کافی شاپ محلی مورد علاقه من، کتابخانه عمومی، بیرون در پاسیو، در پارک مورد علاقه من و غیره وجود دارد.
داشتن چندین ایستگاه یادگیری به دلیل پدیده ای به نام حافظه وابسته به زمینه عمل می کند. محققان دانشگاه ویسکانسین دریافتند که مغز ما محیط ما را با چیزی که در آن زمان یاد می‌گیریم مرتبط می‌کند. این بدان معناست که هر چه محیط های متفاوت تری بتوانید در آن بیاموزید، مغز شما تداعی های بیشتری ایجاد می کند.

13.  چراغ ها، رنگ ها، درهم ریختگی ها!

مطمئن شوید که محیط شما برای شرایط یادگیری ایده آل تنظیم شده است.
• این شامل نور، رنگ ها و نظم مناسب است: سعی کنید در محیطی با نور طبیعی یاد بگیرید. مطالعات نشان می‌دهد که در مقایسه با نور کم، دانش‌آموزان در محیط‌های دارای نور طبیعی ۲۵ درصد امتیاز بیشتری کسب می‌کنند. برای یادگیری بهینه در نزدیکی پنجره ها یا در منطقه ای با دسترسی به نور خورشید بیاموزید.
• محیط آموزشی شما چه رنگی است؟ آبی این تمایل را دارد که ما را آرام و آرام نگه دارد. قرمز ما را پرشور نگه می دارد، در حالی که زرد می تواند احساس مثبت و شادی در ما ایجاد کند. ترجیح رنگ شما چیست؟
• شلوغی را از بین ببرید. مطالعه‌ای در دانشگاه نشان داد که دانش‌آموزانی که حواسشان پرت‌تر است، زمان بیشتری را برای انجام صرف می‌کنند و در کلاس‌های شلوغ در مقایسه با زمانی که بهم ریختگی‌ها حذف می‌شود، کمتر یاد می‌گیرند. محیط خود را تمیز کنید تا قدرت مغز ارزشمند خود را از بین ببرید.

14.  جمع آوری (stacking) را یاد بگیرید

انباشتن بیاموز یعنی برداشتن چیزهایی که از قبل می‌دانید و درباره موضوعات مشابه یاد می‌گیرید.
به عنوان مثال، اگر در حال یادگیری کابینت سازی هستید، ممکن است بخواهید در مورد انواع رنگ هایی که برای رنگ آمیزی کابینت ها استفاده می شود، انواع چوب هایی که برای کابینت ها که از آنها ساخته می شوند، انواع کابینت هایی که معمولا در سراسر جهان استفاده می شود، آشنا شوید. و غیره.
یادگیری انباشته سازی درباره ایجاد دانش رابطه ای است. گسترش دانش خود به شما کمک می کند آنچه را که یاد می گیرید بهتر “به هم متصل کنید” و بهتر آن را در حافظه بلند مدت ادغام کنید.
من دوست دارم یاد بگیرم که چیدمان روی هم شبیه چیدن فنجان است. هر چه بیشتر در مورد موضوعات رابطه ای بیاموزید، پشته شما بلندتر خواهد بود و پایه قوی تر خواهد بود. برای کسب دانش بیشتر، ممکن است بخواهید تندخوانی را امتحان کنید. تندخوانی مهارت خواندن سریعتر از طریق اسکن و در عین حال جذب مطالبی است که می خوانیم.

15.  معلم و راهنما باشید

اگر بتوانید آنچه را که یاد می گیرید به کسی بیاموزید، عالی است! تحقیقات نشان می‌دهد که حتی انتظار برای آموزش دادن به کسی، توانایی‌های یادگیری را افزایش می‌دهد. این به این دلیل است که ذهنیت ما نسبت به کسی که مثلاً یاد می گیرد فقط در یک آزمون قبول شود، به یادگیری مؤثرتر تغییر می کند.
در اینجا چند ایده برای تبدیل شدن به یک متخصص در آنچه یاد می گیرید وجود دارد: به یک دوست آموزش دهید. کسی را دارید که بتوانید هر چیزی را با او به اشتراک بگذارید؟ دوست، عضو خانواده ؟ آنچه را که یاد می گیرید با آنها به اشتراک بگذارید!
پادکست راه اندازی کنید! پادکست یک راه آسان برای گسترش دانش شما و به دست آوردن یک پایگاه طرفداران در این فرآیند است و تنها چیزی که نیاز دارید یک میکروفون ساده است (تلفن شما این کار را می کند!).
یک وبلاگ راه اندازی کنید. اگر نویسنده خوبی هستید، دانش خود را به کلمات هدایت کنید.
یک کانال یوتیوب راه اندازی کنید. با جامعه درگیر شوید، دنبال کنندگان ایجاد کنید و واقعاً در زمینه خود متخصص شوید.
اساساً، برخی از مردم معتقدند که افراد با تمایلات طبیعی برای یادگیری بهتر از طریق تجربیات دیداری، شنیداری یا لمسی متولد می شوند. اما در واقع، تحقیقات خلاف این را نشان می‌دهد دانش‌آموزانی که برای تعیین سبک یادگیری ترجیحی خود به پرسشنامه پاسخ دادند و عادات مطالعه خود را تغییر دادند تا آن را منعکس کنند، هیچ پیشرفت قابل‌توجهی نشان ندادند.

درپایان
امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. اگر می خواهید زمان خود را بهتر مدیریت کنید به شما پیشنهاد می کنیم که مقاله تکنیک های مدیریت زمان را مطالعه کنید.

دیدگاه‌ها ۲
ارسال دیدگاه جدید