هر آنچه لازم است در مورد تحقیق بدانید

هر آنچه لازم است در مورد تحقیق بدانید
در این پست می‌خوانید:

تعریف های گوناگون و متفاوتی در مورد تحقیق وجود دارد که بیشتر آنها تحقیق را حقیقت یابی تعریف می کنند.
تحقیق به عمل منظمی گفته می شود که نتیجه آن پاسخ به سوال های مورد نظر و مطرح شده در موضوع تحقیق بدست می آید.
اصطلاح «تحقیق» به بررسی کامل یک موضوع یا موضوع با استفاده از روش های علمی اشاره دارد. تحقیق عبارت است از کار اختراعی و سازماندهی شده ای که برای رشد ثروت اطلاعات از جمله درک فردی، فرهنگی و اجتماعی و همچنین استفاده از آن مخزن اطلاعات برای توسعه برنامه های کاربردی جدید انجام می شود. این برای اندازه گیری قابلیت اطمینان و اعتبار داده ها، تقویت یافته های کار قبلی، حل مسائل جدید یا فعلی، اثبات قضایا یا تولید نظریه های جدید استفاده می شود.
یک پروژه تحقیقاتی همچنین می تواند ادامه کار قبلی در موضوع باشد. از مطالعات پژوهشی می توان برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد یک موضوع یا در مورد یک پروژه تحقیقاتی دانشگاهی، برای بهبود مهارت های پژوهشی دانش آموزان و دانشجویان در آماده سازی برای حرفه ها یا گزارش های آینده استفاده کرد.
تحقیقات ممکن است اجزای کار قبلی یا ابتکار عمل را به خودی خود برای ارزیابی اعتبار تجهیزات، فرآیندها یا آزمایش ها بازتولید کند. مستندسازی، کشف، تفسیر یا تحقیق و توسعه ابزارها و روش‌شناسی برای رشد دانش بشر، اهداف بنیادی پژوهشی هستند، اگرچه برخلاف تحقیقات کاربردی.
چارچوب های مفهومی به طور قابل توجهی در داخل و بین علوم انسانی و علوم متفاوت است، همانطور که رویکردهای پژوهشی نیز متفاوت است. پژوهش های علمی، هنری، اقتصادی، اجتماعی، تجاری، سبک زندگی، فنی و … همگی در دسترس هستند.

چه چیزی پژوهش را از سایر انواع کار متمایز می کند؟

یک تکنیک سیستماتیک برای گرفتن داده های صحیح در تحقیقات خوب استفاده می شود. هنگام انجام ارزیابی یا قضاوت، محققان باید از یک کد اخلاقی و رفتاری پیروی کنند. این تحقیق مبتنی بر تفکر منطقی است و از تکنیک‌های استدلال استقرایی و قیاسی استفاده می‌کند.
بررسی کامل تمام داده های به دست آمده برای اطمینان از عدم وجود بی نظمی وجود دارد. راه را برای افزایش پرس و جوهای جدید باز می کند. داده های موجود به ایجاد چشم انداز مطالعات جدید کمک می کند. این واقعاً حیاتی است و از تمام حقایق موجود برای اطمینان از واضح بودن استنتاج ها استفاده می کند.
روش های تحقیق توصیفی یک رخداد مشاهده شده را تأیید می کنند، در حالی که روش های تحقیق تخیلی آن را بررسی می کنند. روش‌های قیاسی معمولاً با تحلیل کمی مرتبط هستند، در حالی که رویکردهای استقرایی بیشتر با تحقیقات کیفی شناسایی می‌شوند. پژوهش توصیفی بر درک بهتر چالش های فعلی از طریق جمع آوری داده ها تاکید دارد. پیمایش اکتشافی برای توصیف رفتار گروهی از افراد استفاده می شود. برای انجام مطالعه فقط یک پارامتر مورد نیاز است. سه هدف اصلی تحقیق توصیفی، تعیین، پاسخگویی و نتیجه‌گیری نتایج است. محققان این نوع مطالعات را برای بررسی مجموعه کاملی از سؤالات، به معنای این اصطلاح، انجام می دهند. نتیجه گیری و تجزیه و تحلیل ممکن است راه حلی برای وضعیت ارائه دهد یا ندهد. این کار برای مقابله با نقاط مشکل آتی که قبلاً بررسی نشده اند انجام می شود. اساس تحقیقات کمی حتی قانع‌کننده‌تر توسط این روش اکتشافی ایجاد می‌شود. تحقیقات گاه به گاه برای تعیین تأثیر برخی تغییرات در شیوه های استاندارد انجام می شود. محبوب ترین روش انجام آزمایش است. مطالعه ای را در نظر بگیرید که برای تعیین تأثیر تغییر نام تجاری بر نگهداری مشتری انجام شده است. طرح سوالات مربوطه و انتخاب روش برای مطالعه موضوع اولین گام در تحقیق است. شما می توانید داده ها یا مشاهدات را پس از جمع آوری پاسخ به سوالات خود و رسیدن به نتایج معقول بررسی کنید.

تحقیقات پایه:

هدف تحقیق پایه کسب اطلاعات بیشتر است. به مبانی تحقیق می پردازد. توسعه درک دلیل اصلی این مطالعه است. این یک مطالعه غیرانتفاعی است که شما را قادر به ایجاد یا توسعه چیزی نمی کند. یک تصویر عالی از تحقیقات بنیادی یک آزمایش است.

 

تحقیق در عمل

این مطالعه ای است که از روش های علمی برای حل مسائل دنیای واقعی استفاده می کند. هدف این تحقیق تحلیل و حل مسائل دنیای واقعی است. این تحقیق در حل مسائلی که بر رفاه کلی افراد تأثیر می گذارد بسیار مهم است. برای مثال درمان دقیق یک بیماری را تعیین کنید.
همانطور که از عنوان نشان می‌دهد، تحقیقات مسئله‌محور برای درک ریشه خاص تعارض به منظور ایجاد توصیه‌های قابل اجرا انجام می‌شود. هر زمان که صحبت از تصمیم گیری به میان می آید، عبارت «چالش» معمولاً شامل ملاحظات یا تردیدهای جدی می شود.
به عنوان مثال در سال قبل، درآمد یک شرکت خودروسازی تا حدودی کاهش یافت. علل احتمالی شامل موارد زیر است: عدم تولید بهینه، کیفیت پایین محصول، عدم تبلیغات و شرایط نامساعد اقتصادی.

 

تحقیق برای حل مسائل

سازمان ها این نوع مطالعه را انجام می دهند تا به طور مؤثرتری به مسائل مربوطه خود رسیدگی کنند. برای کشف راه‌حل‌ها برای چالش‌ها، تحقیقات حل مسئله از تحقیقات کاربردی استفاده می‌کند.

 

تجزیه و تحلیل داده های کیفی

تحقیق کیفی یک تکنیک تحقیق مستقل است که در نتیجه درک عمیق‌تر چالش‌ها یا نگرانی‌ها در شرایط محیطی آنها را تسهیل می‌کند. این روش تحقیقی است که کمی نیست.
پیشینه تحلیلگران و پرس و جوهای مورد استفاده برای بررسی جمعیت در تحقیقات کیفی حیاتی است. در بیشتر موارد، ظرفیت جمعیت به حدود ده نفر محدود می شود. پرس و جوها آنهایی هستند که به گونه ای پرسیده می شوند که منجر به سوالات بیشتر می شود. هدف پرس و جوهای رایگان استخراج اطلاعات مشابه یا بیشتر از پاسخ دهندگان در حد امکان است.

 

تحقیق کمی

این تحقیق نوعی گردآوری و تفسیر داده ها به منظور نتیجه گیری است. این روش تحقیق بر خلاف تحقیقات کیفی، داده ها را با استفاده از روش های محاسباتی، آماری یا مقایسه ای جمع آوری و تجزیه و تحلیل می کند. همه چیز در مورد اعداد در داده های کمی است. این تحقیق مستلزم یک نمونه بزرگتر است زیرا حجم نمونه بیشتر برابر با حقایق بزرگتر است.
اطلاعات اضافی ممکن است به این روش ارزیابی شود که منجر به نتایج دقیق تری می شود. در این شکل مطالعه از سؤالات فشرده استفاده می شود زیرا هدف تحقیق کمی اندازه گیری بزرگی یک مسئله و جمع آوری اطلاعات نظرسنجی قابل اعتماد است.

کارهایی که در حین تحقیق باید انجام دهید:

مهم ترین روندها و چالش ها و همچنین فرصت ها و مشکلاتی را که متوجه می شوید شناسایی کنید.
برنامه های خود را دنبال کنید. به دنبال هر گونه اختلاف در داده ها باشید و در صورت لزوم تحقیقات بیشتری را انجام دهید. برنامه ریزی کنید تا نتایج را مرور کنید و به این فکر کنید که چگونه می توانید آنها را برای تفسیر بررسی و تجزیه کنید. چک لیستی از اکتشافات خود ایجاد کنید، از رایج ترین ها شروع کنید و به سمت پایین بروید. هر کدام سزاوار یک جمله برای توصیف آن هستند، ردیابی کنید که هر یک از اکتشافات اصلی چند بار ظاهر می شوند.
قبل از اینکه به هر نتیجه ای از تحقیقات خود بپردازید، دوباره به اهداف خود نگاه کنید. فهرستی از مزایا، آسیب پذیری ها، شانس ها و خطرات را بررسی کنید. خلاصه ای از یافته ها و توصیه های خود را تهیه کنید.
لطفاً به یاد داشته باشید که چگونه مراحلی که برداشته اید و اطلاعاتی که جمع آوری کرده اید به شما در یافتن پاسخ سوالات خود کمک کرده است. بررسی کنید که آیا اطلاعاتی که در طول تجزیه و تحلیل خود جمع آوری کرده اید به شما در شناسایی توصیه هایی بر اساس یافته ها کمک کرده است یا خیر. تحقیق شامل تجزیه و تحلیل علمی و سیستماتیک یک حوزه تحقیق و نتیجه گیری یافته ها با استدلال مناسب است. این یک فرآیند سیستماتیک و همچنین شی گرا است. فرآیند تحقیق با شناسایی مشکل تحقیق آغاز می شود. جمع آوری داده های زیر؛ تجزیه و تحلیل داده ها و با نتیجه گیری یافته ها به پایان می رسد. باید به شیوه ای بی طرفانه و بدون دستکاری یافته ها انجام شود. تحقیقات با تجزیه و تحلیل سیستماتیک وضعیت و یافتن راه های جدید برای پشتیبانی از عملیات، نقش حیاتی در تصمیم گیری مدیریت ایفا می کند. به عنوان مثال یک شرکت ممکن است تحقیقاتی را برای دانستن نظرات مصرف کنندگان در مورد محصولات خاص انجام دهد.
تحقیق را می توان با استفاده از روش ها و فنون مختلفی انجام داد که در مجموع به عنوان روش تحقیق نامیده می شوند. روش‌های تحقیق ابزارها و تکنیک‌هایی برای تجزیه و تحلیل و جمع‌آوری داده‌ها هستند تا بتوان نتایج معناداری را از مسئله مورد مطالعه استخراج کرد. روش تحقیق را می توان به عنوان روشی علمی برای حل مسائل مختلف مرتبط با تحقیق تعریف کرد. دامنه وسیع تری نسبت به روش های تحقیق دارد، چرا که محقق علاوه بر روش ها و تکنیک ها، روش های مختلفی را برای مسائل مختلف پژوهشی طراحی می کند. روش تحقیق با توجه به مسئله تحقیق متفاوت است. از این رو بر اساس نیاز به کاربرد روش های تحقیق می پردازد.

 

معیارهای یک تحقیق خوب چیست؟

1) اهداف به وضوح تعریف شده:

اهداف یک مطالعه پژوهشی باید به وضوح تعریف شود. اگر اهداف تحقیق به خوبی تعریف شده باشد، نقشه راه روشنی در مقابل محقق وجود خواهد داشت که باید دنبال شود. این به محققین کمک می کند تا نوع داده های مورد نیاز برای انجام کارآمد تحقیق را تعیین کنند.

2) رفتار اخلاقی:

یک محقق باید استانداردهای اخلاقی تعیین شده برای انجام دقیق یک تحقیق را رعایت کند. داده های تحقیق و عوامل محدود کننده باید به درستی مورد بررسی، توضیح و مستندسازی قرار گیرند تا سطحی از شفافیت با خوانندگان حفظ شود. داده ها نباید برای مطابقت با یافته ها تغییر داده شوند. نتایج تحقیق باید بدرستی مستند شده و نتیجه گیری بر اساس شواهد مناسب باشد.

3) انعطاف پذیری:

تحقیق شامل بررسی مجدد داده ها تا رسیدن به یافته های صحیح است. این تنها در صورتی امکان پذیر است که رویکرد تحقیق ماهیت انعطاف پذیری داشته باشد. همیشه باید زمینه ای برای اضافه کردن داده های قابل توجه یا تغییر داده های موجود بر اساس نیاز وجود داشته باشد.

4) قابلیت اطمینان:

پایایی به تکرارپذیری یک تحقیق، رویه یا ابزار اشاره دارد. میزان پایایی یک مطالعه پژوهشی به میزان شباهت نتایج تحقیق بستگی دارد. یک تحقیق زمانی قابل اعتماد نامیده می شود که نتایج مشابهی را برای نمونه های مختلف گرفته شده از یک جامعه تحت شرایط و رویه های مشابه تولید کند. به عنوان مثال یک محقق ممکن است تأثیر یک درس به زبان انگلیسی نوشتاری را بر نمرات نهایی گروهی از دانش آموزان مطالعه کند. در صورتی که همین مطالعه روی گروه دیگری از دانش آموزان نتایج مشابهی داشته باشد، نتایج این مطالعه قابل اعتماد خواهد بود.

5) اعتبار:

روایی معیار سنجش کاربردی بودن تحقیق است. به تناسب و کارایی ابزار یا روش تحقیق در رابطه با مسئله تحقیق اشاره دارد. دقت یک ابزار را در اندازه گیری مشکل می سنجد. این یک سنجش کاربردی بودن تحقیق است. روایی مبنای تصمیم گیری درباره درست یا نادرست بودن نتیجه، فرض یا گزاره تحقیق است. اعتبار تحقیق با تعریف مفاهیم تا حد امکان به وضوح حفظ می شود.

6) دقت:

در صورتی که فرآیند تحقیق، ابزار و ابزار با یکدیگر مرتبط باشند، تحقیق دقیق نامیده می شود. بررسی می کند که آیا ابزارهای تحقیق به درستی انتخاب شده اند. به عنوان مثال اگر تحقیقی بر روی بیماران روانی انجام شود، استفاده از مشاهده برای جمع آوری داده ها مناسب است، زیرا در صورت پرسشنامه یا مصاحبه، ممکن است قادر به پاسخگویی نباشند یا ممکن است اشتباه پاسخ دهند.

7) اعتبار منابع:

اعتبار به این معناست که داده های تحقیق باید از منابع معتبر گرفته شود. اگرچه استفاده از داده‌های ثانویه در تحقیق به محقق اجازه می‌دهد تا تحقیق را در چارچوب زمانی کامل کند، اما اعتبار آن را از دست می‌دهد، زیرا داده‌های ثانویه معمولاً دستکاری می‌شوند و از این رو تنها اتکا به آن‌ها می‌تواند منجر به نتیجه‌گیری اشتباه و اشتباه بر روی آن شود. یک محقق باید سعی کند تا حد امکان از داده های اولیه استفاده کند. اگر داده های اولیه در دسترس نباشد، می توان از مقدار خاصی از داده های ثانویه استفاده کرد. اما انجام یک تحقیق کاملاً مبتنی بر داده‌های ثانویه می‌تواند به اعتبار تحقیق آسیب برساند.

8) نتایج قابل تعمیم:

درجه ای که می توان نتیجه یک تحقیق را برای جمعیت بزرگتر به کار برد، تعمیم پذیری نامیده می شود. در حین انجام یک تحقیق، محقق نمونه کوچکی را از یک جامعه هدف انتخاب می کند. از این رو نمونه و یافته های تحقیق نشان دهنده جامعه هدف است. در صورتی که بتوان نتایج تحقیق را برای نمونه های دیگر از جامعه مشابه نیز به کار برد، آنگاه می توان یافته های تحقیق را قابل تعمیم در نظر گرفت.

ماهیت تحقیق

تحقیقات را می توان با نکات زیر مشخص کرد:

 •  فعالیت سیستماتیک:

تحقیق از یک روش سیستماتیک برای تجزیه و تحلیل یک مسئله تحقیق به روشی بهتر پیروی می کند. یک تحقیق را نمی توان به صورت تصادفی انجام داد. یک محقق تنها زمانی می تواند به مرحله ای برسد که مرحله قبلی تکمیل شود.

 •  فرآیند منطقی:

اصل اساسی تحقیق منطق است. تمام فرضیات و تحلیل های انجام شده بر اساس منطق خاصی است. تحقیق یک تحقیق علمی، سیستماتیک و برنامه ریزی شده برای درک مشکل اساسی است.

 • فرآیند تکراری:

تحقیق یک فرآیند تکراری است. گاهی لازم است پژوهشگر کار مراحل قبلی را مرور کند که ماهیت آن را چرخه ای می کند. غالباً یافتن نقطه شروع و پایان برای محقق دشوارتر می شود.

 •  بر اساس شواهد تجربی:

مطالعات پژوهشی ماهیت تجربی دارند. هر مرحله از تحقیق با استفاده از ابزارها و تکنیک های علمی مختلف انجام می شود. هر مرحله در تحقیق از نظر صحت بررسی می شود و بر اساس تجربیات قابل مشاهده یا شواهد تجربی است. بنابراین اعتبار تحقیقات کمی آسانتر از تحقیقات کیفی است که ماهیت مفهومی بیشتری دارد.

 •  در طبیعت کنترل شده:

محققان اغلب با اجازه دادن به تنها برخی از متغیرها برای آزمایش تأثیر متغیرها، تأثیر متغیرها را کنترل می کنند. به همین دلیل کنترل متغیرها در یک تحقیق علمی بسیار آسانتر از کنترل عوامل در یک تحقیق اجتماعی است. از این رو در تحقیقات، کنترل دقیق متغیرها بسیار ضروری است.

 

اهمیت تحقیق

تحقیقات نقش حیاتی برای یک سازمان ایفا می کند زیرا اطلاعات ارزشمندی را در اختیار مدیران قرار می دهد که به آنها در تصمیم گیری در مراحل مختلف عملیات کمک می کند. تحقیقات به روش های زیر به مدیریت کمک می کند:

 •  فرصت ها و تهدیدها را می شناسد:

برای موفقیت هر استراتژی، سازمان باید درک بسیار خوبی از محیطی که در آن فعالیت می کند داشته باشد. پژوهش ابزاری است که مدیریت با آن قادر است محیط خود را بررسی کند و فرصت ها و مشکلات مختلف موجود در محیط را شناسایی کند. این کمک می کند تا استراتژی هایی مطابق با موقعیت ها برای غلبه بر مشکلات غالب و بهره برداری کامل از فرصت ها تدوین شود.

 •  ارزیابی مشکلات و فرصت ها:

بررسی مشکلات و فرصت ها به مدیران کمک می کند تا آنها را برآورد و تحلیل کنند. به مدیران این امکان را می دهد تا مشکلات موجود و عوامل مسئول مشکلات را شناسایی کنند. پژوهش مدیران را در شناسایی، کاوش، پالایش و کمی کردن فرصت‌های موجود در محیط تسهیل می‌کند. در کنار این موارد به تعیین اولویت ها در صورت وجود فرصت های متعدد کمک می کند.

 •  انتخاب بهترین اقدام جایگزین:

تحقیقات به مدیران کمک می کند تا بهترین ها را از میان روش های جایگزین انتخاب کنند. جایگزین های مختلف با استفاده از معیارهای ارزیابی خاص تعیین شده توسط محقق ارزیابی می شوند. پژوهشگران با تحلیل مناسب سناریو، فعالیت های آتی لازم را پیش بینی می کنند که به نوبه خود به برنامه ریزی کمک می کند. تحقیقات همچنین می تواند راهبردهایی را پیشنهاد دهد که مدیران باید در برنامه ریزی مناسب و جلوگیری از شکست آن استفاده کنند. به عنوان مثال یک شرکت می تواند بهترین استراتژی ممکن برای موقعیت یابی یک محصول را بررسی کند.

 •  ارزیابی مسیر عمل:

از تحقیقات می توان برای مشاهده اینکه آیا مسیر اقدام برنامه ریزی شده به روشی که در نظر گرفته شده است، اجرا شده است یا خیر استفاده شود. این به مدیران اجازه می دهد تا میزان اجرای یک فعالیت یا پروژه معین را بر اساس جهت برآورد کنند. به شناسایی عوامل که می توانند بر اجرا تأثیر بگذارند کمک می کند. تحقیقات نیز برای ارزیابی و کنترل استراتژی انجام می شود.

کاربرد:

بر اساس کاربرد، تحقیقات را می توان به دو نوع زیر طبقه بندی کرد:

• تحقیقات پایه/ محض/ بنیادی:

تحقیقات محض به «پژوهش پایه» یا «پژوهش بنیادی» نیز معروف است. اساسی ترین شکل تحقیق است. هدف این تحقیق ارائه مدل ها و نظریه هایی در مورد برخی پدیده ها می باشد. این نوع پژوهش به دنبال کسب دانش در مورد یک موضوع خاص است تا کاربرد عملی آن، آزمون فرضیه ها و نظریه ها. تحقیقات پایه برای کشف و بدست آوردن بینش بهتر در مورد یک پدیده خاص بدون در نظر گرفتن مشکل و کاربرد عملی مستقیم آن انجام می شود. به عنوان مثال طراحی الگوی پژوهشی برای رفتار خواندن در بین نوجوانان کاربرد عملی ندارد و صرفاً به حوزه دانش کمک می کند. تحقیقات پایه می تواند یکی از اشکال زیر باشد:

الف) کشف:
هنگامی که هدف یک تحقیق پایه کشف است، آنگاه سعی می شود بر اساس شواهد تجربی، توضیحات یا ایده های جدیدی در مورد یک موضوع خاص بیابد. به عنوان مثال نظریه ای که چارلز داروین در مورد “بقای توانا” ارائه کرده است.

ب) اختراع:
طراحی روش ها و تکنیک های جدید می تواند هدف اصلی تحقیقات پایه باشد. به عنوان مثال ابداع مفهوم مدیریت کیفیت جامع.

ج) بازتاب:
در اینجا، محققان، نظریه‌ها، مدل‌ها یا تکنیک‌ها را در زمینه‌های مختلف سازمانی یا اجتماعی تحلیل می‌کنند. به عنوان مثال به کارگیری مفهوم نظریه دو عاملی هرزبرگ در ارتش هند.

• تحقیقات کاربردی/عملی/نیازمحور/بر اساس اقدام:

به تحقیقات کاربردی «پژوهش عملی»، «پژوهش مبتنی بر نیاز» یا «پژوهش مبتنی بر اقدام» نیز گفته می شود. در حالی که تحقیقات پایه بر تقویت دانش موجود بدون هیچ گونه کاربرد عملی تاکید دارد، از سوی دیگر تحقیقات کاربردی، دانش، نظریه ها و روش های موجود را برای حل یک موضوع خاص به کار می گیرد. اساساً کاربرد عملی مفاهیم ارائه شده توسط تحقیقات پایه است. تلاش می کند تا مشکلات موجود پیش روی کسب و کار، جامعه و دولت را حل کند. تحقیقات کاربردی سعی در ارائه راه حل هایی برای ریشه کنی انواع مشکلات عملی مربوط به زندگی واقعی و زندگی اجتماعی دارد.
به عنوان مثال زمانی که یک جامعه شناس تلاش می کند تا دلیل جرم یا عواملی که فرد را به سمت مجرم شدن سوق می دهد، کشف کند، حوزه تحقیق محض است. اما زمانی که جامعه شناس تلاش می کند تا دریابد که چگونه می توان رفتار یک مجرم را کنترل کرد، در حیطه تحقیقات کاربردی قرار می گیرد.

 

 

اهداف تحقیق

 

 اهداف:

تحقیقات زیر را می توان بر اساس اهداف انجام داد:

 •  تحقیقات اکتشافی/تدوینی:

تحقیقات اکتشافی به عنوان «تحقیقات فرمولی» نیز شناخته می شود. هدف اصلی این تحقیق کشف حقایق یا پدیده‌های ناشناخته‌ای است که قبلاً تعریف نشده‌اند. در تحقیقات اکتشافی، محققان به دنبال کسب دانش بهتر در مورد یک موقعیت و تدوین مفاهیم و نظریه های جدید با توسعه و آزمون فرضیه ها هستند. زمانی که نظریه خیلی کلی یا خیلی خاص باشد، فرمول بندی یک فرضیه دشوار می شود. در اینجا برای به دست آوردن دانشی که در ایجاد فرضیه مفید است، به تحقیقات اکتشافی نیاز است تا بتوان تحقیقات بیشتری را انجام داد. تحقیق اکتشافی به محققین کمک می‌کند تا بهترین روش‌های تحقیق، طرح‌های تحقیق و تکنیک‌های جمع‌آوری داده‌ها را برای اهداف مختلف تحقیق بیابند.
به عنوان مثال از تحقیقات اکتشافی می توان برای تعیین دلایل حاکمیت تروریسم بالاتر در یک کشور نسبت به سایر کشورها استفاده کرد.

 •  تحقیق توصیفی/آماری:

تحقیق توصیفی را می توان پژوهشی تعریف کرد که سعی در توضیح ویژگی های شاخص جامعه مورد مطالعه دارد. این تحقیق مبتنی بر مفهوم «تفکر بازتابی» است که در مورد اهداف و مفروضات مربوط به یک مطالعه پژوهشی بحث می‌کند. تحقیق توصیفی با پاسخ به سؤالاتی از قبیل چه کسی، چه چیزی، چه زمانی، کجا و چگونه در رابطه با یک پدیده یا موقعیت سروکار دارد. می توان آن را در تمام مناطقی که ماهیت کمی دارند انجام داد. از توصیفات در این تحقیق برای محاسبه فراوانی ها، میانگین ها، گرایش های مرکزی و … استفاده می شود. گاهی اوقات بهتر است قبل از انجام تحقیق توصیفی، نظرسنجی انجام شود.
به عنوان مثال می توان تحقیقی را برای بررسی علل یک نوع خاص از بیماری در یک منطقه خاص انجام داد.

 •  تحقیقات تجربی/علّی/تبیینی:

تحقیقات تجربی که «تحقیق علّی» یا «تحقیق تبیینی» نیز نامیده می‌شود، برای شناسایی علت‌های هر اثر انجام می‌شود. با توجه به تغییرات متغیر مستقل، تأثیرات روی متغیر وابسته را تعیین می کند. در تحقیقات تجربی، دو گروه مشابه برای اندازه‌گیری اثرات تجربی انتخاب می‌شوند. گروهی که در معرض درمان قرار می‌گیرند، گروه آزمایش و گروهی که ثابت نگه داشته می‌شود، گروه کنترل نامیده می‌شود و پس از تحمیل درمان بر گروه آزمایش، تأثیر آن با مقایسه آن با گروه کنترل اندازه‌گیری می‌شود.

 روش شناسی:

بر اساس روش شناسی، تحقیق می تواند دو نوع باشد:

 • تحقیق کیفی:

تحقیقات کیفی برای مطالعه و تحلیل رفتار انسان انجام می شود. به عنوان مرحله مقدماتی تحقیق کمی در نظر گرفته می شود. تحقیقات زمانی انجام می‌شود که نیاز به توسعه کیفی ایده‌ها و نظریه‌های جدید وجود داشته باشد که بتوان آن‌ها را پس از سنجش کمی مورد آزمایش و تحلیل قرار داد. سعی می کند از یافته ها در سطح وسیعی استفاده کند. هدف پژوهش کیفی، ارزیابی و کسب دانش عمیق در مورد یک رفتار خاص با جمع‌آوری اطلاعات تازه و جدید با استفاده از تکنیک‌های مختلف است. ادراک پاسخ دهندگان از محیط خود، تأثیر محیط بر رفتار پاسخ دهندگان و غیره را می توان با کمک تحقیقات کیفی درک کرد.
نمونه ای از تحقیقات کیفی می تواند انجام یک نظرسنجی برای شناخت عادات مشتریان هدف و ترجیحات خرید برای راه اندازی یک محصول جدید باشد.

 

 •  تحقیقات کمی:

تحقیقات کمی برخلاف تحقیقات کیفی است. یک تکنیک علمی است که داده ها را با استفاده از معیارهای آماری برای نتیجه گیری نتایج یک مسئله تحقیق تجزیه و تحلیل می کند. تحقیقات مختلفی در زمینه علوم، علوم اجتماعی، آموزش و پرورش و غیره با کمک تحقیقات کمی انجام می شود. در تحقیقات کمی به روشی ساختاریافته برای توسعه و آزمون فرضیه های مختلف با استفاده از تکنیک های ریاضی و آماری انجام می شود. به عنوان مثال می توان تحقیقی را برای مقایسه تأثیر بر قانون جرم ناشی از برنامه خرید اسلحه انجام داد.

 

 

 

 

انواع تحقیقات

 

 

انواع دیگر:

در کنار انواع تحقیقات عمده فوق، انواع دیگری از تحقیقات نیز وجود دارد:

 •  تحقیق ارزشیابی:

ارزشیابی به روش های مختلف بر اساس هدف مطالعه پژوهشی، تکنیک های به کار رفته یا کاربرد نتایج تعریف می شود. معمولاً می توان آن را به عنوان اندازه گیری و قضاوت سیستماتیک در مورد یک موقعیت برای ارائه بازخورد تعریف کرد. ارزیابی همیشه بر اساس برخی معیارها انجام می شود. متداول ترین معیارهای مورد استفاده برای ارزیابی یک شی، مزایا، کارایی، پایداری، کاربردها و … است. به طور کلی، تاکید تحقیقات ارزیابی بر روی مزایای سودمندی یک شی است. تلاش می کند تا با ارزیابی و بررسی یک فعالیت یا یک شی، بر اساس برخی معیارها، آن را درک کند. به عبارت دیگر، تحلیل تطبیقی است. که در آن اهداف اصلی مطالعه برای تعیین روش انجام آنها ارزیابی می شود تا بتوان آن را بهبود بخشید. همچنین می تواند به شکل مطالعه جمعی باشد که در آن نتیجه گیری برای استنباط کاستی های مطالعه انجام می شود.
به عنوان مثال، یک شرکت تولیدی می تواند پس از استفاده از روش به موقع در سیستم تولید خود، عملکرد خود را ارزیابی کند.

 • اقدام/پژوهش مشارکتی:

اقدام پژوهی به عنوان “پژوهش مشارکتی” نیز نامیده می شود که در آن حل مسئله فعال توسط افراد یک تیم در یک سازمان برای بهبود روش حل مسائل انجام می شود. در این فرآیند، کارکنان یک سازمان به طور جمعی برای ایجاد تغییر از طریق فرآیند تحقیق مشارکت می کنند. اقدام پژوهی همچنین توسط مؤسسات بزرگ برای تقویت استراتژی ها و تکنیک های اتخاذ شده توسط آنها برای عملیات خود انجام می شود. اقدام پژوهی نوعی تحقیق سازمان یافته است که ماهیتی جمعی و ارزشی دارد. سعی می‌کند روش‌های حل مسئله را با تحقیق تحلیل مرتبط کند تا بتوان تغییرات آتی در یک سازمان را پیش‌بینی کرد. به عنوان مثال می توان تحقیقی را برای شناخت بهترین روش کاربردی برای نوع خاصی از دانش آموزان انجام داد.

 • تحقیقات تاریخی:

پژوهش تاریخی سازمانی است برای جمع آوری داده های مربوط به رویدادهای تاریخی، تجزیه و تحلیل آنها و تفسیر وقایع. برای شناسایی علل، اثرات و روندهای مربوط به رویدادهای گذشته برای بهبود حال و آینده انجام می شود. بسیاری از شیوه ها و تکنیک های مدرن را می توان با کمک داده های تاریخی توسعه و بهبود بخشید. معمولاً رویکرد مورد استفاده برای پژوهش تاریخی ماهیت کیفی دارد اما گاهی اوقات می توان از معیارهای کمی استفاده کرد. پژوهش تاریخی سعی در شناسایی نیروهای گذشته دارد که بر زمان حال تأثیر می گذارند. نمونه‌ای از تحقیقات تاریخی می‌تواند یافتن شیوه‌های اصلی سازمانی قبلی باشد که می‌توانند در سازمان‌های معاصر پیاده‌سازی شوند.

 • عامل پیشین:

تحقیقات عاملی پس از پایان، تلاشی سیستماتیک برای ردیابی است که منجر به اثر خاصی می شود. در این تحقیق، اقداماتی که باعث ایجاد آثار شده است، شناسایی شده و سپس بر مجموعه ای از شرایط مشابه دیگر تحمیل می شود. پس از اتمام یک پدیده یا رخداد انجام می شود. پژوهش عاملی پس از تحلیل علمی از متغیرهای مستقل و وابسته است. از آنجایی که این پدیده قبلاً رخ داده است، بنابراین محقق کنترل مستقیمی بر متغیرهای مستقل ایجادکننده اثرات ندارد. بنابراین، نتیجه گیری در مورد متغیرها و روابط آنها بدون دخالت مستقیم انجام می شود. به عنوان مثال، بخش تحقیقات پزشکی قانونی ممکن است مورد توجه قرار گیرد.
یک مسئله تحقیقاتی به خوبی تعریف شده برای برآوردن الزامات یک مطالعه تحقیقاتی بسیار مهم است. در این مرحله تمامی جنبه های مرتبط با مسئله تحقیق شناسایی می شود و پس از آن بیان مسئله تدوین می شود. بسیاری از تصمیمات حیاتی بر اساس بیان مسئله است. اگر بیان مسئله دقیقاً تعریف شده باشد، به محققین کمک می کند تا طرح تحقیق و روش های جمع آوری داده ها را به راحتی انتخاب کنند. مسئله تحقیق باید به گونه ای تعریف شود که تمام وقت، هزینه و تلاشی که برای تحقیق انجام می شود هدر نرود. این مهم‌ترین مرحله در تمام فرآیند تحقیق است، زیرا تعریف نادرست مسئله تحقیق می‌تواند باعث شکست کل تحقیق شود.

 

مراحل فرآیند تحقیق

کشف و تجزیه و تحلیل طیف وسیعی از اطلاعات مهم و قابل اعتماد در مورد یک موضوع یا مشکل خاص با برنامه ریزی سیستماتیک به عنوان فرآیند تحقیق شناخته می شود. این فرآیند شامل چندین مرحله برای تجزیه و تحلیل کامل مسئله تحقیق است. این مراحل برای شناسایی و تجزیه و تحلیل اطلاعات مهم در مورد موضوع تحقیق مورد نیاز است. مراحل فرآیند تحقیق بصورت زیر است:

 

1) انتخاب موضوع تحقیق:

به منظور انجام پژوهش به صورت منظم و منسجم، دنباله ای از اقدامات یا مراحل لازم است. مهمترین کار در این راستا انتخاب موضوع برای تحقیق است. در هنگام انتخاب موضوع برای تحقیق، مهمترین وظیفه این است که موارد را در میان موضوعات موجود در آن حوزه خاص تحقیق محدود کنیم. در انتخاب موضوع تحقیق، محقق باید در نظر داشته باشد که مسئله تحقیق نه خیلی گسترده و نه خیلی محدود باشد. موضوع تحقیق باید به گونه ای انتخاب شود که بتوان به وضوح تعریف و درک کرد. از آنجایی که گامی روشمند نیست، انتخاب موضوع تحقیق نیازمند دانش و زمان قابل توجهی است. یک مطالعه پژوهشی کارآمد با موضوع تحقیق آغاز می شود. موضوع تحقیق باید به گونه ای تعریف شود که مراحل بعدی به طور موثر انجام شود. به محض فرموله شدن موضوع تحقیق و سوالات مرتبط، پژوهشگران به انتخاب طرح تحقیق و جمع آوری داده ها ادامه می دهند. از این رو، این مرحله باید با دقت انجام شود، زیرا یکی از مهمترین پایه های تصمیم گیری است.

 

2) تعریف مسئله تحقیق:

مرحله بعدی فرآیند تحقیق پس از انتخاب موضوع تحقیق، تعریف مسئله تحقیق است. مسئله تحقیق باید به طور واضح و دقیق تعریف شود. مسئله تحقیق که به وضوح تعریف شده است نیمی از مشکل را حل می کند. تعریف دقیق مسئله تحقیق برای برخی از تحقیقات امکان پذیر نیست. به عنوان مثال تعریف مشکل تحقیق برای فروش ضعیف کار دشواری است، زیرا برای کشف بیشتر منطقه به تحقیقات اکتشافی نیاز دارد. یک مسئله تحقیقاتی به خوبی تعریف شده برای برآوردن الزامات یک مطالعه تحقیقاتی بسیار مهم است. در این مرحله تمامی جنبه های مرتبط با مسئله تحقیق شناسایی می شود و پس از آن بیان مسئله تدوین می شود. بسیاری از تصمیمات حیاتی بر اساس بیان مسئله است. اگر بیان مسئله دقیقاً تعریف شده باشد، به محققین کمک می کند تا طرح تحقیق و روش های جمع آوری داده ها را به راحتی انتخاب کنند. مسئله تحقیق باید به گونه ای تعریف شود که تمام وقت، هزینه و تلاشی که برای تحقیق انجام می شود هدر نرود. این مهم‌ترین مرحله در تمام فرآیند تحقیق است، زیرا تعریف نادرست مسئله تحقیق می‌تواند باعث شکست کل تحقیق شود.

 

3) اهداف تحقیق:

پس از تعریف مسئله تحقیق، مرحله بعدی تعیین اهداف تحقیق است. اهداف پژوهشی که با عبارات واضح تعریف شده اند به محققین کمک می کنند تا در جهت خاصی پیش بروند. پژوهشگران را از حواس پرتی بیشتر باز می دارد و آنها را قادر می سازد تا روی موضوعی تمرکز کنند. اهداف تحقیق پایه و اساس کار پژوهشی را می سازد. این عنصر اصلی یک تحقیق است، زیرا تمام تلاش و منابع برای دستیابی به اهداف تحقیق به کار می رود. این به محققان کمک می کند تا برای سؤالات تحقیقی خاص پاسخ دهند. بنابراین، تعیین اهداف تحقیق بخش مهمی از فرآیند تحقیق است که از تکمیل کل تحقیق پشتیبانی می کند. در حین تعریف اهداف تحقیق، محققان باید همیشه به یاد داشته باشند که این اهداف باید جامع و همچنین قابل دستیابی باشند. اهداف تحقیق برای روشن شدن نوع و سطح اطلاعات مورد نیاز برای تکمیل تحقیق مفید است. این نیاز اطلاعاتی بر اساس ماهیت تحقیق و همچنین با طراحی مورد استفاده در تحقیق توصیف می شود. این اهداف نقطه کانونی هر تحقیقی هستند زیرا پاسخ به سؤالات مرتبط با این اهداف منجر به تکمیل فرآیند می شود.

 

4) بررسی ادبیات:

گام بعدی در فرآیند تحقیق، تحلیل ادبیات موجود مرتبط با حوزه تحقیق است. ادبیات موجود به محقق این امکان را می دهد که تحقیقات قبلی را که توسط محققان مختلف در آن زمینه منتشر شده است، تجزیه و تحلیل کند. هدف اصلی بررسی ادبیات، ارائه ایده ای در مورد حوزه دانش و برجسته کردن موضوعاتی است که نیاز به تحقیق دارند. از این رو بررسی ادبیات یکی از مهمترین مراحل در فرآیند تحقیق است. اغلب بررسی ادبیات، داده های جمع آوری شده در یک دوره زمانی معین را فراهم می کند. این به طور کلی دارای یک الگوی سازمانی خاص است، اما همچنین می تواند فقط شامل خلاصه منابع باشد. در حالی که خلاصه شامل بررسی اطلاعات مهم از منابع مختلف، ترکیب اطلاعات است. این جابجایی یا تغییر اطلاعات به محققین کمک می کند تا تفاسیر جدیدی از اطلاعات قدیمی ایجاد کنند. این مرور ادبیات همچنین ممکن است در توسعه دانش فکری حوزه تحقیق همراه با بحث‌ها یا بحث‌های مهم مفید باشد. بررسی ادبیات پژوهشگران را برای ارزیابی منابع راهنمایی می کند و به آنها توصیه می کند که داده ها را فقط از منابع مرتبط جمع آوری کنند.

 

5) فرمول فرضیه:

هنگامی که ادبیات به طور کامل بررسی می شود، محققین به مرحله بعدی یعنی فرمول بندی فرضیه می روند. برای تدوین فرضیه تحقیق، وظیفه اصلی شناسایی متغیرها تحقیق است که پس از آن بیانیه رابطه بر اساس رابطه مورد انتظار بین متغیرها فرموله می شود، این بیانیه در مقایسه با اهداف تحقیق تمرکز بیشتری دارد.
به عنوان مثال، در صورت مسئله پژوهشی مرتبط با تأثیر محتوای خشونت آمیز تلویزیون بر رفتار کودکان، می توان این فرضیه را شکل داد که «محتوای خشونت آمیز تلویزیون مسئول رفتار پرخاشگرانه کودکان است». در اینجا محتوای خشونت آمیز تلویزیون متغیر مستقل و رفتار کودکان متغیر وابسته است و رابطه مثبت آن توسط محقق پیش بینی می شود. متغیرهای وابسته و مستقل به همراه جامعه هدف نیز با کمک فرضیه برای شفاف‌تر شدن موضوع تحقیق توصیف می‌شوند. داده های جمع آوری شده برای اثبات فرضیه و ایجاد رابطه بین متغیرها مورد تجزیه و تحلیل و آزمون قرار می گیرند.

 

6) انتخاب طرح تحقیق:

گام بعدی در فرآیند تحقیق، توسعه طرح تحقیق است. طراحی تحقیق این امکان را به محقق می دهد که به سوالات تحقیق به طور دقیق پاسخ دهد. اقتصادی و عینی هر طرح تحقیقی دو کارکرد عمده را انجام می دهد:
تهیه یک طرح ساختاریافته که روش ها و تکنیک های مختلف مورد نیاز در انجام تحقیق را مشخص می کند.
اطمینان از مناسب بودن این روش ها و تکنیک ها برای تحقیق. همچنین تضمین می‌کند که این تکنیک‌ها به یافتن پاسخ‌های عینی، دقیق و مناسب برای سؤالات تحقیق کمک می‌کنند. این تابع “کنترل واریانس” نامیده می شود.
با کمک طرح تحقیق، محقق قادر به تصمیم گیری است.

 

9) اجرای پروژه:

این مرحله بعد از جمع آوری داده ها در فرآیند تحقیق است. در این مرحله اجرای واقعی تحقیق صورت می گیرد. همچنین به عنوان مرحله اجرای فرآیند تحقیق شناخته می شود. این مرحله وظیفه اجرای سیستماتیک تحقیق در زمان معقول را بر عهده دارد. صحت و پایایی داده های جمع آوری شده به اجرای کارآمد و امکان پذیر فرآیند تحقیق بستگی دارد. برای اطمینان از اجرای روان پروژه تحقیقاتی، می توان از پرسشنامه ساختاریافته استفاده کرد که در آن سؤالات و پاسخ ها باید به صورت ماشینی کدگذاری شوند. انواع مختلفی از مصاحبه ها را نیز می توان برای جمع آوری داده ها انتخاب کرد، اما مصاحبه کنندگان باید به اندازه کافی آموزش دیده و مهارت داشته باشند. در این مرحله محقق از اجرای تحقیق طبق استانداردهای از پیش تعیین شده اطمینان حاصل می کند. فرآیند تحقیق باید به شیوه ای اخلاقی اجرا شود. نباید محدودیتی برای انتشار داده های جمع آوری شده وجود داشته باشد. سایر جنبه های مهم مرحله اجرا، تفسیر دقیق داده ها و طراحی قالب های مناسب برای ارائه یافته ها به مخاطبان خاص است.

 

10) تجزیه و تحلیل داده ها:

پس از جمع آوری داده ها و اجرای موفقیت آمیز، داده های جمع آوری شده مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند. تجزیه و تحلیل داده ها برای استخراج اطلاعات مورد نیاز از داده های خام با سازماندهی و معنی دار کردن آن بسیار ضروری است. سازماندهی و تجزیه و تحلیل داده ها، محققین را برای درک ویژگی نمونه تسهیل می کند. تکنیک های زیادی برای تجزیه و تحلیل داده ها وجود دارد. گاهی اوقات در طول تجزیه و تحلیل داده‌ها، محققان داده‌ها را دستکاری می‌کنند تا به نتیجه‌گیری یا نتایج دلخواه برسند. بنابراین توجه محققین به فرآیند تحلیل داده ها و روشی که از طریق آن نتایج محاسبه شده محاسبه می شود بسیار مهم است. اگرچه جمع‌آوری داده‌ها داده‌های خام زیادی را فراهم می‌کند، اما این داده‌ها ماهیت سازمان‌یافته ندارند. با تجزیه و تحلیل داده ها، داده ها به گونه ای سازماندهی می شوند که پاسخ های معناداری را ارائه می دهند. برای مثال پاسخ‌های یک نظرسنجی را می‌توان با دانستن تعداد افرادی که در نظرسنجی شرکت می‌کنند و همچنین رویکردهایی که پاسخ‌دهندگان برای پاسخ به سؤالات خاص استفاده می‌کنند، مقایسه کرد. داده های تجزیه و تحلیل شده را می توان با کمک نمودارها، جداول و غیره تجسم کرد. نمایش گرافیکی داده ها به محققین اجازه می دهد تا داده ها را مرتب و سازماندهی مجدد کنند تا تلاش خوانندگان در جستجوی اطلاعات مهم را به حداقل برسانند. با نمایش داده های تحلیل شده به صورت گرافیکی، درک ارائه آسان می شود.

 

11) آزمون فرضیه:

مرحله بعدی پس از تجزیه و تحلیل داده ها، آزمون فرضیه قبلی است. در این مرحله محققین محاسبات آماری خاصی را برای پذیرش یا رد فرضیه انجام می دهند. بر اساس داده های جمع آوری شده، یک فرضیه مناسب در مورد توزیع احتمال انتخاب می شود. این مرحله در حوزه آمار است زیرا تجزیه و تحلیل با کمک تکنیک های آماری انجام می شود. انگیزه اصلی پشت آزمون یک فرضیه، بررسی صحت آن است. با آزمایش یک فرضیه، محققان می توانند بررسی کنند که آیا آن فرضیه، جمعیت را به طور کلی نشان می دهد یا خیر، همانطور که فرضیه ها هستند. بر اساس نمونه فرموله شده است. فرضیه ای دقیق گفته می شود که تفاوت های واقعی را نشان دهد و حاوی خطای نمونه گیری تصادفی نباشد.

 

12) تعمیم و تفسیر داده ها:

از آنجایی که داده‌های جمع‌آوری‌شده از طریق تکنیک‌ها و روش‌های آماری مختلف تجزیه و تحلیل می‌شوند، باید به نتایج نهایی ارزش و معنا داده شود. معنی و ارزش گذاری نتایج به فرآیند تفسیر نتایج بستگی دارد. بر اساس تفاسیر، استنتاجات و تعمیم های مختلفی صورت می گیرد. محققان می توانند نتایج تحقیق را تعمیم دهند اگر آزمایش را چند بار انجام دهند و نتایج هر بار مشابه باشد. اما در صورت عدم وجود فرضیه، نتایج بر اساس برخی نظریه ها یا مفاهیم تبیین می شود. این توضیح اغلب مسائل جدیدی را برای تحقیقات بیشتر ایجاد می کند. تعمیم به معنای اعمال یافته ها و نتیجه گیری های تحقیق در دنیای واقعی است.

 

نتایج حاصل از تحقیق را می توان به دو روش ممکن تفسیر کرد:

استنتاج از نتایج برای توسعه نظریه ها یا مفاهیم. در این مورد، نتایج بر اساس یک بیانیه کلی نتیجه گیری می شود.
بررسی تجربی داده ها و اعمال آن برای جمعیت بزرگتر. در این مورد، عبارت کلی برای منطقه بزرگتر اعمال می شود.
فرآیند توسعه بیانیه کلی برای هر دو مورد یکسان است، اما ماهیت بیانیه با توجه به ماهیت مسئله تحقیق، یعنی نظری یا تجربی متفاوت است. پس از تجزیه و تحلیل داده ها، محققان سعی می کنند یافته ها را بر اساس اهداف نظری و عملی تحقیق تفسیر کنند. تفسیر داده‌ها مرحله‌ای از فرآیند تحقیق است که در آن اندازه‌گیری‌ها و مشاهدات آماری مطالعه برای ایجاد شواهدی برای پاسخگویی به یک مشکل تحقیقاتی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 

13) تهیه گزارش تحقیق:

مرحله نهایی هر فرآیند تحقیق تهیه گزارش است. اقدامات احتیاطی برای محققان است. پژوهشگر یافته ها و نتایج تحقیق را ارائه می دهد و براساس اصول گزارش نویسی می نویسد.

 

با انجام اقدامات احتیاطی زیر، محققان می توانند بر مشکلات غلبه کنند:

 

1) آموزش پژوهشگران:

مهمترین ضرورت محققین در جنبه های مختلف روش شناسی تحقیق است. این هدف را می توان با برگزاری جلسات آموزشی مختلف برای محققین به دست آورد که به آنها در افزایش دانش و مهارت آنها کمک می کند.

 

2) ارتباط بین سازمان ها:

هر کشوری، نیاز به یک انجمن قوی بین سازمان ها و مؤسسات تحقیقاتی مختلف برای انجام تحقیقات به روش مناسب دارد. این را می توان با برقراری ارتباط بین الزامات با یکدیگر بدست آورد. این هماهنگی و حمایت منجر به ارتقای کیفیت کار تحقیقاتی با نتایج معتبر و قابل اعتماد خواهد شد.

 

3) ایجاد اعتماد:

محققان باید سعی کنند با عدم سوء استفاده از داده های ارائه شده توسط شرکت ها یا پاسخ دهندگان، اعتماد ایجاد کنند. مؤسسات تحقیقاتی باید به پاسخ دهندگان در مورد محرمانه بودن داده های خود اطمینان دهند.

 

4) پایگاه داده متمرکز:

کلیه سازمانها و مؤسسات تحقیقاتی با هم باید یک پایگاه داده متمرکز برای نگهداری سوابق تحقیقات انجام شده خود ایجاد کنند. این امر به محققین امکان می دهد تا تحقیقات انجام شده قبلی را برای کار خود ارجاع و تجزیه و تحلیل کنند و در نتیجه کارهای پژوهشی تکراری را به حداقل برسانند.

 

5) تدوین و بازنگری:

تکرار کار پژوهشی را می توان با تجزیه و تحلیل دوره ای آثار پژوهشی مرتبط به حداقل رساند. محققین باید به مشکلات تحقیقاتی مورد مطالعه توسط سایر محققین و نیازهای جاری صنایع مختلف توجه داشته باشند.

 

6) پشتیبانی مدیریت برتر:

مدیریت همچنین باید از پژوهشگران در مطالعات تحقیقاتی خود حمایت کند. آنها باید تلاش کنند تا تمامی داده های ممکن را برای انجام صحیح پژوهش در اختیار محققین قرار دهند. مدیریت همچنین می‌تواند اجازه دسترسی به کتابخانه‌های مختلف را برای کار تحقیقاتی کارآمد بدهد.

 

انواع مشکلات تجاری که محقق با آن مواجه می شود:

 

1) کمبود بودجه:

محققین برای انجام صحیح تحقیق به بودجه کافی نیاز دارند. اما، شرکت ها بودجه کافی برای فعالیت های تحقیق و توسعه اختصاص نمی دهند. به دلیل کمبود بودجه کافی، چندین پروژه تحقیقاتی یا به تعویق می‌افتند یا ادامه نمی‌یابند.

 

2) بدون پایگاه داده متمرکز:

در کشورهایی که سیستم پایگاه داده متمرکزی برای تحقیق ندارد، یافتن اطلاعات مربوط به تحقیقات مرتبط قبلاً انجام شده بسیار دشوار است. پیامد این مانع، تکرار در کارهای پژوهشی است که توسط سازمان های مختلف انجام می شود.

 

3) عدم هماهنگی بین محققان:

کار تحقیقاتی مستلزم رعایت یک کد رفتاری قوی است. محققان از هنجارهایی پیروی نمی کنند که به دلیل آن هماهنگی ندارند. این منجر به اختلاف نظر بین آنها می شود که به نوبه خود بر کیفیت کار تحقیقاتی تأثیر می گذارد.

 

4) عدم مدیریت کتابخانه:

کتابخانه ها باید بدرستی مدیریت شوند. کمبود کتاب، مجلات و گزارش در کتابخانه ها وجود دارد که به همین دلیل زمان حیاتی محققان برای یافتن اطلاعات مفید از مطالب موجود تلف می شود.

 

5) عدم رعایت اخلاق در تحقیق:

در برخی کشور ها که محققان دانش مناسبی در مورد دامنه ندارند و به همین دلیل به جای انجام تحقیقات خود، مطالب را از سایر آثار تحقیقاتی کپی می کنند. در نتیجه صحت و اعتبار نتایج تحقیق بسیار غیر قابل اعتماد است. نبود اخلاق در پژوهش یکی از بزرگترین مشکلاتی است که با رعایت موازین اخلاقی در حین تحقیق قابل حل است.

 

6) عدم ارتباط مناسب بین بخش های تحقیقاتی:

پژوهش فعالیتی است که به خوبی هماهنگ شده از سوی بخش های مربوطه انجام می شود. عدم هماهنگی بین محققین بخش های مرتبط منجر به سوگیری در تحقیق می شود. به دلیل این مانع، آثار تحقیقاتی فاقد حجم عظیمی از داده‌های اولیه است که ممکن است در دسترس محققان نباشد که ممکن است کیفیت تحقیق را مختل کند.

 

7) بدون اعتماد به محققان:

بسیاری از سازمان ها به دلیل عدم اعتماد با محققین همکاری نمی کنند. شرکت ها به دلیل خطر سوء استفاده از داده ها، تمایلی به اشتراک گذاری اطلاعات ندارند.

 

8) کمبود محققین ماهر:

تحقیق یک روش سیستماتیک است و مستلزم آن است که محقق در جمع آوری داده ها، نمونه گیری و تجزیه و تحلیل به خوبی آموزش دیده باشد. اما برخی محققان در روش شناسی تحقیق تخصص ندارند. اکثر راهنماهای تحقیق در مورد ابزارها و تکنیک های مورد استفاده در تحقیق آگاهی ندارند. این. کمبود نیروی انسانی ماهر یک عامل محدود کننده بزرگ در محیط تحقیقاتی می تواند باشد، زیرا بطور مستقیم بر قابلیت اطمینان کار تحقیقاتی انجام شده تأثیر می گذارد. از این رو، سازمان‌ها باید پژوهشگران خود را در حوزه‌های معینی از دانش آموزش دهند.

 

9) دستکاری داده ها:

محققان اغلب داده‌ها را دستکاری می‌کنند تا آن‌طور که می‌خواهند ارائه کنند. دلیل این دستکاری عدم اطمینان به نتیجه فعالیت تحقیقاتی است. این منجر به تصویری نادرست از یک کار تحقیقاتی می شود و منجر به تأثیر شدید بر صحت و اعتبار تحقیق می شود. پژوهشگران فعالیت های خود را بر اساس دانش نظری صرف انجام می دهند که کافی نیست، زیرا دانش نظریه و کاربرد آن دو جنبه متفاوت است. از این رو، برای یک کار پژوهشی خوب، دانش تئوری و اجرای صحیح عملی ضروری است.

 

10) امور پرهزینه:

چاپ و انتشار کار پژوهشی برای همکاران پژوهشی پرهزینه است. اگر قرار است مقاله پژوهشی در سطح بین المللی منتشر شود، به بودجه بیشتری نیاز دارد که برای بسیاری از محققان مقرون به صرفه نیست.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید