9 نمونه بازاریابی دسته بندی محصولات

9 نمونه بازاریابی دسته بندی محصولات

9 نمونه بازاریابی دسته بندی محصول برای الهام بخشیدن به خودتان

مردم هنگام خرید می خواهند حس جهت گیری داشته باشند. آن‌ها می‌خواهند انتخاب‌هایشان را در کنار هم ببینند. چه به دنبال قاشق، گرانولا یا کت زمستانی باشند. برندها این امر را با دسته بندی محصول انجام می دهند.
بازاریابی دسته بندی محصولات به برند شما کمک می کند تا در بین موارد مرتبط برجسته شود، بنابراین محصولات شرکت شما در سبد خرید قرار می گیرند.
بیایید دسته بندی محصولات را بررسی کنیم و چند نمونه را در عمل ببینیم. به خواندن ادامه دهید:

نمونه های بازاریابی دسته بندی محصول

دسته بندی محصولات گاهی اوقات با طبقه بندی محصول اشتباه گرفته می شود. هر دو استراتژی سازمانی هستند که به هدایت تصمیمات بازاریابی کمک می کنند. اما طبقه بندی محصولات بسیار گسترده تر است (به کالاهای راحتی، کالاهای خرید یا کالاهای تخصصی فکر کنید).
دسته بندی محصول همچنین می تواند تجربه کاربری را بهبود بخشد. با دسته بندی محصولات واضح، پیدا کردن و درک محصولات برای مشتریان آسان تر است. دسته بندی محصولات همچنین برای کسب و کارها برای ساده کردن فرآیندها و پیروی از مقررات محصول مفید است.
محصولات متمایز شما و شخصیت های مشتری باید دسته بندی محصولات شما را راهنمایی کنند.

برخی از کسب و کارها از دسته بندی محصولات گسترده و مبتنی بر تحلیل صنعت و رقبا استفاده می کنند. این شرکت ها ممکن است از دسته بندی های محصولات مانند:

 • تلفن های همراه
 • کنسول های بازی
 • مبلمان خانگی
 • لوازم خانگی
 • تن پوش

به عنوان مثال یک برند ورزشی را در نظر بگیرید انواع وسایل ورزشی و لباس ورزشی را ارائه می دهد. دسته بندی های سطح بالا در سایت آنها شامل وسایل ورزش، لباس ورزشی، زمین های ورزشی و … است.
سپس، هر یک از این دسته‌ها را به دسته‌های مبتنی بر علاقه تقسیم می‌کند. دسته بندی های موجود در تجهیزات فضای باز عبارتند از:

 • ورزش برفی
 • کمپینگ و پیاده روی
 • بازی هایی در محیط باز مثل حیاط

این شرکت انواع مختلفی از محصولات را به فروش می‌رساند، بنابراین وب‌سایت آن قبل از اینکه کاربر به محصولات برای فروش برسد، چندین سطح دسته‌بندی دارد. اما با افزایش رقابت، کسب و کار ممکن است جایگاه بیشتری پیدا کند و مصرف کننده خاصی را هدف قرار دهد.

صنعت لوازم آرایشی رقابتی است. مشتریانی که به دنبال لوازم آرایشی و مراقبت از پوست هستند، انتخاب های زیادی دارند. بنابراین، مخاطبان هدف به دسته‌بندی‌های محصولی نیاز دارند که به آنها امکان می‌دهد به سرعت دقیقاً آنچه را که به دنبال آن هستند بیابند.

به عنوان مثال یکی از برنده های مراقبت از پوست دسته بندی محصولات خود را اینگونه انجام داده مانند:

 • مرطوب کننده ها
 • ماسک ها
 • لایه بردارها
 • سرم ها

این شرکت همچنین با استفاده از نگرانی های مشتری مانند پوست چرب، مستعد لک و تیرگی، محصولات را در وب سایت خود سازماندهی می کند. این دسته‌بندی‌ها راه‌های مختلفی را برای یافتن محصول مناسب به صورت آنلاین به کاربران می‌دهند.
کسب‌وکارها همچنین محصولات را با استفاده از دستورالعمل‌های پلتفرم‌هایی که برای فروش اقلام خود استفاده می‌کنند، دسته‌بندی می‌کنند.

به عنوان مثال پلتفرمی مانند گوگل دارای دسته بندی محصولات استاندارد برای فروشندگان هستند. اکثر آنها انتخاب اضافه کردن یک دسته سفارشی را نیز ارائه می دهند، اما بسیاری از مشاغل جدید از این انتخاب های دسته بندی محصول به عنوان راهنما استفاده می کنند.
برخی از شرکت‌ها محصولات فردی را تبلیغ می‌کنند، اما با رشد کسب‌وکار، اغلب به سمت تبلیغ گروه‌های محصولات تغییر می‌کنند. بازاریابی بر اساس دسته‌بندی به شرکت‌ها کمک می‌کند آن گروه از محصولات مرتبط را برندسازی و تبلیغ کنند.
بازاریابی دسته بندی محصولات، دلیل اینکه چرا یک شرکت بهترین انتخاب در آن گروه از محصولات است را تشدید می کند. این به شما کمک می کند توضیح دهید که چرا مشتریان پیشنهاد شما را به جای رقبای مستقیم شما ترجیح می دهند.

 

مهم بودن بازاریابی در دسته بندی محصول

چرا بازاریابی دسته بندی محصول مهم است؟

بازاریابی دسته بندی محصول، تجربه مشتری را بهبود می بخشد.
تصور کنید در یک فروشگاه مواد غذایی بدون هیچ علامتی که شما را در مسیر درست قرار می دهد خرید کنید. به احتمال زیاد شما زمان زیادی را صرف پرسه زدن در راهروها می کنید تا زمانی که آنچه را که نیاز دارید پیدا کنید. استفاده از دسته بندی های مناسب، یافتن و درک محصولات را آسان تر می کند. بازاریابی برای آن دسته‌ها به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا نشان دهند که چگونه آن محصولات می‌توانند نقاط درد مشتری را کاهش دهند. بازاریابی دسته بندی محصولات باعث ایجاد اعتماد می شود. هنگامی که مصرف کنندگان تجربیات مثبتی با یک دسته محصول خاص داشته باشند، اعتماد به برند را نیز ایجاد می کند. این اغلب از طریق اثر هاله به دسته های دیگر گسترش می یابد. گروه بندی محصولات مجموعه بزرگتری از داده ها را برای درک سفر خریدار مشتری شما ایجاد می کند. این به شما کمک می کند تا انتظارات را برآورده کنید و در برند خود اعتماد ایجاد کنید. بازاریابی دسته بندی محصول، آگاهی از برند را بهبود می بخشد.
تعیین یک پیشنهاد برند برای گروهی از محصولات موثرتر از یک محصول واحد است. این رویکرد می تواند مشتریان بیشتری را جذب کند و توجه به برند شما را افزایش دهد. بازاریابی دسته بندی محصول می تواند منجر به افزایش فروش شود. به دست آوردن شناخت و قدردانی از برند در یک دسته محصول به معنای بازدهی بیشتر برای تلاش شماست.
بازاریابی دسته بندی محصولات به کاربران کمک می کند زمان بیشتری را با محصولات شما صرف کنند. مخاطبان را به محصولات جدید مرتبط با محصولاتی که قبلاً دوست دارند متصل می کند.

نمونه های بازاریابی دسته بندی محصول

1. Fenty Beauty دسته محصول: مراقبت از پوست

مسلما، داشتن ریحانا، خواننده و صاحب قدرت در کسب و کار، در راس کار کمک می کند. اما فنتی بیوتی ایده آرایش پایه آرایشی “برای همه” را ابداع کرد. تعهد آن به فراگیر بودن، برند را به یک موفقیت فوری تبدیل کرد.
فراتر از فونداسیون، محصولات Fenty Beauty Face شامل برنز، هایلایتر، پودر و کانسیلر در سایه هایی هستند که برای همه مناسب است. راه اندازی یک ترانسفورماتور صنعتی بود.
نوآوری بعدی در دسته محصولات تحت نام تجاری Fenty Skin قرار دارد. جدا از سایر رویکردهای آرایشی برای طبقه بندی مراقبت از پوست، این برند شامل دسته بندی محصولات برای مراقبت از عطر، صورت و بدن می شود. همچنین دارای یک دسته محصول خاص کمپین است، مجموعه Game Day که با عملکرد Rihanna در Super Bowl در سال 2023 مرتبط است.

پیشنهاد ویژه این شرکت برای مشتریان: موفقیت فنتی بر یک حقیقت ساده در مورد مصرف کنندگان امروزی تأکید می کند: آنها اعتقاد محور هستند. به طور فزاینده ای، مصرف کنندگان می خواهند ببینند که برندها در عین کسب سود، دنیا را بهبود می بخشند. فنتی با ارائه‌های محصولات خود و با ارائه مدل‌ها در طیفی از رنگ‌های پوست، با این تغییر هماهنگی دارد.

2. ORVIS دسته بندی محصول: تخت سگ

این خرده‌فروشی مستقر در ورمونت از سال 1856 نام بزرگی در زمینه ماهیگیری و تجهیزات فضای باز بوده است. اما آنها همچنین یک طاقچه محصول را با وسایل سگ و مخصوصاً تخت سگ‌ها ایجاد کرده‌اند. این برند افرادی را که برای دوستان پشمالوی خود تخت سگ راحت می‌خواهند به سبکی جذب می‌کند که دکوراسیون منزل آنها را بهبود بخشد.
تصاویر بازاریابی سگ‌هایی که روی تخت‌های ارویس می‌خوابند یا دراز می‌کشند برای الهام بخشیدن به یک چرت کافی است. و فیدهای اجتماعی آن مملو از تصاویر و ویدیوهای مقاومت ناپذیر از سگ ها، از جمله توله سگ ها در بانوج است.
پیشنهاد ویژه این شرکت برای مشتریان: این شرکت با این باور اساسی که حیوانات خانگی اعضای مهم خانواده هستند، طرفداران وفاداری ایجاد کرده است. Orvis سایت خود را به منبعی برای موضوعات بهداشتی و رفتاری سگ تبدیل کرده است و آنها انواع تخت سگ برای سگ ها در هر اندازه، سن و مسائل بهداشتی را به رخ می کشند.

3. IKEA دسته بندی محصول: وسایل خانگی

چیدن مبلمان ممکن است کار سختی باشد، اما حداقل Ikea از آرامش شما نیز پشتیبانی می کند. بازاریابی ملافه‌های آن‌ها ملحفه‌ها و چاپ‌های بازیگوش را برای بچه‌ها نشان می‌دهد. به‌علاوه ترکیبی از طرح‌های جسورانه و رنگ‌های خنثی برای بزرگسالان. دسته بندی محصولات ملحفه تخت زیر «منسوجات خانگی» با پرده، لحاف، بالش و حوله قرار می گیرد.
یک کمپین تبلیغاتی اخیر Ikea این دسته محصول را با مجموعه‌ای چند دسته‌ای ترکیب کرد که سال نو قمری را جشن می‌گرفت. این حرکت یافتن وسایل کاربردی مانند روبالشی های زیبا را آسان می کند. در عین حال، برای خریدارانی که در حال حاضر خانه ای پر از اصول اولیه IKEA دارند، فصلی بودن را اضافه می کند.
پیشنهاد ویژه این شرکت برای مشتریان: با گروه بندی انواع محصولات زیر یک سقف مجموعه FÖSSTA – Ikea فرصتی برای فروش بیشتر ارائه می دهد. به هر حال، اگر ملحفه‌های جدید بخرید، ممکن است به لامپ‌ها، بالش‌ها و زیراندازهای جدید نیز نیاز داشته باشید.

4. SWAROVSKI دسته بندی محصول: جواهرات

بیش از یک قرن است که سواروسکی در لباس‌های مجلسی، تاج‌ها، جواهرات، مجسمه‌ها و حتی اتومبیل‌های لوکس درخشش خود را نشان داده است. سواروسکی برای دسته بندی محصولات جواهرات خود، با ترکیبی از گردنبند، گوشواره، دستبند و ساعت کریستالی مدرن و کلاسیک، لوکس را در دسترس قرار می دهد.
با مجموعه‌های فصلی، همکاری با طراحان و افراد مشهور مانند کارل لاگرفلد، گربه دوجا، پنه‌لوپه کروز و کمپین‌های رسانه‌های اجتماعی با تأثیرگذاران، آگاهی از برند را حفظ می‌کند.
این برند همچنین با طیف وسیعی از برندهای دیگر همکاری می کند. برای مثال، همکاری با BMW، کریستال‌های سواروسکی را در چراغ‌های جلو و چراغ‌های مدل‌های سری ۷ – G70 و X7 آن‌ها نشان می‌دهد.

پیشنهاد ویژه این شرکت برای مشتریان: Swarovski با مشارکت‌های خلاقانه و نوآوری‌های مداوم، متوسط، کریستال خود را به ارتفاعات جدیدی رسانده است. این تلاش‌هاست که برند و محصولاتش را حتی پس از 125 سال فعالیت تجاری تازه و هیجان‌انگیز نگه می‌دارد.

5. TARGET دسته بندی محصول: مواد غذایی ضروری

Target به دلیل موقعیت خود در بین دسته های محصولات، از جمله مد مقرون به صرفه، لوازم الکترونیکی و لوازم نظافت شناخته شده است. اگرچه بخش خواربارفروشی آنها کوچکتر از بسیاری از سوپرمارکت ها است، اما تمام “موارد ضروری” در هر لیست خرید را پوشش می دهد از شیر گرفته تا سالاد و پاستا.
در سال 2023، تمرکز Target بر خرید یک مرحله‌ای است، با دسته‌بندی‌های محصولات خواربار که طیف محصولاتی را که می‌توانید در Target خریداری کنید برجسته می‌کند. بنابراین، خریدارانی که به دنبال مواد غذایی اصلی هستند، می‌توانند ابزار آشپزخانه را از تأثیرگذاران غذایی مورد علاقه خود نیز خریداری کنند.

پیشنهاد ویژه این شرکت برای مشتریان: Target از برچسب های خصوصی و مارک های انحصاری به نفع خود استفاده می کند. اگر به یک محصول انحصاری Target علاقه مند شوید مانند کالایی از خط Good & Gather آنها نمی توانید به جای دیگری برای خرید آن بروید.

6. DOVE دسته محصول: مراقبت از پوست

کمپین «زیبایی واقعی» Dove که در سال 2004 راه اندازی شد، در ترویج مثبت بودن بدن و پذیرش خود بسیار جلوتر از سایر برندها بود. کمپین های تبلیغاتی اخیر آنها استانداردهای زیبایی سمی را با ارسال پیام های مطمئن و تنوع گسترده ای از انواع بدن و رنگ پوست به چالش می کشد. با در نظر گرفتن این موضوع، دسته بندی محصولات مانند “پاکسازی پوست” و “مردان + مراقبت” بر مراقبت از خود تاکید دارند.
رول‌ها، چین و چروک‌ها، سلولیت‌ها و علائم کشش همگی در کانال‌های اجتماعی آن به نمایش در آمده‌اند. لوسیون‌ها و صابون‌های بدن Dove نیز جزو فهرست‌های «بهترین» برای مراقبت از پوست مقرون‌به‌صرفه هستند.
پیشنهاد ویژه این شرکت برای مشتریان: در صنعتی که معمولاً از نارضایتی مصرف کنندگان از ظاهر خود سود می برد، Dove با یک استراتژی بازاریابی که بر ایجاد اعتماد به نفس متمرکز است متمایز است. Dove برند خود را با هدف بالاتری که بیشتر زنان مخاطبان هدف آنها می توانند پشت سر بگذارند، انرژی می بخشد.

7. MICHAELS دسته بندی محصول: تعطیلات و مناسبت ها

شرکتی که به‌خاطر DIY (Do it yourself) شناخته می‌شود، مکان مناسبی برای تزئینات فصلی و تعطیلات است. فروشگاه‌های مایکلز دائماً با دکوراسیون جشن برای هر فصل به‌علاوه هالووین، روز شکرگزاری، هانوکا، کریسمس، روز استقلال و …  تغییر می‌کنند.
Michael’s همچنین یک کار استثنایی در تعامل با جامعه خلاق انجام می دهد. اکثر فروشگاه ها کلاس های آنلاین و درون فروشگاهی، دموها و رویدادهایی را ارائه می دهند که هر کسی می تواند در آن شرکت کند.
پیشنهاد ویژه این شرکت برای مشتریان: مایکل همچنان به یافتن راه‌های جدیدی برای تعامل با مشتریان جدید و موجود می‌پردازد از نمایش‌های جشن در فروشگاه گرفته تا کلاس‌ها و دموهای رایگان. این خود را بیش از یک فروشگاه لوازم، بلکه منبعی برای سرگرمی و الهام قرار می دهد.

8. Patagonia دسته بندی محصول: لباس بیرونی سازگار با محیط زیست

هدف برند پاتاگونیا فقط ساخت بهترین محصول نیست. این برند به دنبال این است که “هیچ آسیب غیرضروری ایجاد نکند” و تلاش های بازاریابی شرکت منجر به تعهد آن به پایداری در خطوط تولید می شود. وب‌سایت آن از مصرف‌کنندگان می‌خواهد که با دسته‌بندی‌های محصولی مانند «تجارت، دریافت اعتبار» و «تجهیزات استفاده‌شده» به‌طور پایدار خرید کنند.
وقتی از صفحات فیس بوک یا اینستاگرام آن بازدید می کنید، باید کمی جستجو کنید تا پست هایی را پیدا کنید که محصولات خاصی را برجسته می کنند. در عوض، فیدها بر مسائل مبرم مانند نظارت بر محیط زیست و شیوه های کار منصفانه تمرکز می کنند.

پیشنهاد ویژه این شرکت برای مشتریان: پاتاگونیا به طور موثر ارزش های اصلی خود را در پیام های بازاریابی خود می گنجاند. هنگامی که نیاز به خرید یک لباس بیرونی جدید (یا استفاده شده) دارید، مصرف کنندگان می دانند که از شرکتی حمایت می کنند که به طور فعال اثرات منفی آن را به حداقل می رساند.

9. Grove Collaborative دسته بندی محصول: محصولات پاک کننده سبز

این شرکت لوازم پاک کننده سازگار با محیط زیست مانند مواد شوینده و صابون و بطری های شیشه ای قابل استفاده مجدد را ارائه می دهد. این محصولات را در محموله های تکراری ماهانه ارسال می کند.
این شرکت از دسته بندی محصولات برای برجسته کردن برنامه ها و ابتکارات فصلی استفاده می کند. به عنوان مثال دسته بندی محصولات “سال نو، بدون زباله پلاستیکی” محصولاتی را برجسته می کند که می توانند به مصرف کنندگان کمک کنند تا استفاده خود را از بسته بندی کاهش دهند و محصولاتی که می توانند به برش پلاستیک اضافه شده کمک کنند.

پیشنهاد ویژه این شرکت برای مشتریان: بازاریابی شرکت منعکس کننده اخلاق مینیمالیستی آن است. Grove همچنین از رسانه های اجتماعی، یعنی استوری اینستاگرام، برای جذب مشتریان جدید با تصاویر محصول، نکات تمیز کردن و ویدیوهای خنده دار استفاده می کند.

هر یک از این برندها مشخص کرده‌اند که محصولاتشان در کجای دسته‌های خرده‌فروشی بزرگ‌تر قرار می‌گیرند. این به آنها کمک می کند ارزش متمایز خود را برای مشتریان هدف بازاریابی کنند و در نهایت سهم بیشتری از بازار را در صنایع و جایگاه های خود به دست آورند.

دسته بندی مناسب بازاریابی محصول چگونه می تواند بر کسب و کار شما تأثیر بگذارد؟

آنچه مصرف کنندگان می خواهند هر روز تغییر می کند و این عادت ها می توانند تغییرات چشمگیری را در کسب و کار شما به ارمغان بیاورند.
انتخاب دسته بندی مناسب می تواند به شما کمک کند تا محصولات خود را بر اساس خواسته های مخاطبان خود سازماندهی کنید. آنها یک راه ساده برای به اشتراک گذاشتن ارزش های برند شما هستند. و اعتماد هر بازدید کننده وب سایت به دانش و کیفیت محصولات شما را آسان تر می کند.

بنابراین، امروز نگاهی به دسته بندی محصولات خود بیندازید. به این فکر کنید که چگونه می توانید آنها را برای مشتریان خود مفیدتر و مرتبط تر کنید. سپس، راهی برای استفاده از هر دسته محصول برای دستیابی به مخاطبان گسترده‌تری پیدا کنید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید