11 قانون طلایی نوشتن محتوا برای وب سایت شما

11 قانون طلایی نوشتن محتوا برای وب سایت شما
در این پست می‌خوانید:

 نوشتن محتوا برای وب سایت

جلب علایق خوانندگان با محتوای خوب وب سایت می تواند واقعا چالش برانگیز باشد. بیشتر بازدیدکنندگان قبل از اینکه تصمیم بگیرند چه کاری انجام دهند، فقط چند ثانیه را در یک صفحه وب صرف می کنند. نوشتن وب سایت خوب کلید شکست دادن این شانس ها است. محتوای خوب نوشته شده که برای وب بهینه شده است، در صدر نتایج جستجو قرار می گیرد و توجه خوانندگان را به خود جلب می کند. برخی از نکات نوشتن صرف نظر از اینکه متن شما روی صفحه نمایش داده می شود، چاپ شده یا در دیوار هرم حک شده است اعمال می شود. سایر تاکتیک ها به ویژه برای وب سایت های نویسنده/نویسنده حرفه ای و فروشگاه های آنلاین مرتبط هستند.

این 11 اصل را دنبال کنید تا مطمئن شوید محتوای وب سایت شما مورد توجهی قرار می گیرد که شایسته آن است.

 

محتوا در وب

راه هایی که می توانید به وب سایتتان بیشتر کمک کنید:
• مخاطبان خود را بشناسید
• از مدل هرم معکوس پیروی کنید
• جملات کوتاه و ساده بنویسید
• به صدای فعال بچسبید
• نشان دهید
• اصطلاحات تخصصی را حل کنید
• انتخاب کلمه خود را با هم مخلوط کنید
• متن را قابل اسکن کنید
• ترکیب چند رسانه ای
• پیوند دادن محتوای وب سایت
• بگذارید آنها بیشتر بخواهند

 

  1. مخاطبان خود را بشناسید

ساده به نظر می رسد، اما بسیاری از نویسندگان قبل از اینکه فکر کنند به چه مخاطبانی می خواهند دست یابند، قلم را روی کاغذ یا انگشت روی صفحه کلید قرار می دهند. قبل از تهیه پیش نویس محتوا، این سوالات را از خود بپرسید: مخاطبان اصلی من چه کسانی هستند؟ در مورد مخاطب ثانویه ای که می تواند بر مخاطبان اصلی من تأثیر بگذارد و به آنها اطلاع دهد چطور؟ چگونه سایت من را پیدا می کنند؟

به عنوان مثال، فرض کنید که در حال ایجاد یک وب سایت مربیگری یا یک نمونه کار آنلاین هستید. مخاطبان اصلی شما ممکن است مشتریان فعلی باشند. با این حال، مخاطبان ثانویه شما بسیار گسترده‌تر است و می‌تواند شامل سایر متخصصان، خبرنگاران یا هر کسی باشد که ممکن است در آینده به خدمات شما نیاز داشته باشد. شما باید مطمئن شوید که محتوای شما برای همه این مخاطبان قابل دسترس و جالب است. این گروه ها ممکن است چه نوع سؤالاتی درباره یک موضوع خاص بپرسند؟ آنها در کجا بیشتر فعال هستند؟ آنها به چه نوع اطلاعاتی نیاز دارند؟

مخاطبان، محتوای وب را از طریق بسیاری از مسیرهای مختلف پیدا می‌کنند مثل اشتراک‌گذاری رسانه‌های اجتماعی، لینک‌هایی از سایر وب‌سایت‌ها، اشتراک‌گذاری ایمیل و موتورهای جستجو. این روش آخر به ویژه هنگامی که برای وب می نویسید مهم است. متن می تواند بسیار خوب نوشته شده و آموزنده باشد، اما اگر برای موتورهای جستجو بهینه نشده باشد، افراد کمی آن را پیدا خواهند کرد. دوباره به مخاطبان خود فکر کنید: چه عباراتی را در گوگل تایپ می کنند؟ اگر در حال ارسال رزومه به صورت آنلاین یا ایجاد یک وب سایت برای کار آزاد خود هستید، به دنبال چه نوع شغلی هستید؟ مطمئن شوید که آن عبارات را در سرفصل ها و سرفصل های فرعی قرار می دهید.

2.  از مدل هرم معکوس پیروی کنید

خوانندگان وب دامنه توجه کوتاهی دارند. آنها در عرض چند ثانیه تصمیم می گیرند که آیا سایت شما اطلاعات مورد نیاز خود را دارد یا خیر. محتوای خود را مانند یک هرم یا مخروط وارونه ساختار دهید. مهم ترین پیام ها در بالای صفحه قرار می گیرند. سپس، بتدریج به اطلاعات خاص‌تر و پشتیبان‌تر بروید.
برای مثال، بگویید که در حال ایجاد یک صفحه وب درباره یک کنفرانس هستید. مرتبط ترین جزئیات شرح موضوع، تاریخ و مکان در بالای صفحه ظاهر می شود. جزئیات پشتیبانی مانند سخنرانان و موضوعات سخنرانی آنها در ادامه خواهد آمد. اطلاعات کمتر مهم مانند سازمان‌دهندگان کنفرانس، تاریخچه مجموعه کنفرانس یا فهرستی از منابع مرتبط در پایین صفحه ظاهر می‌شوند.

3. جملات کوتاه و ساده بنویسید

خواننده امروزی دامنه توجه کوتاه و به جملاتی با 35 کلمه یا کمتر نیاز دارد. بنابراین محتوای وب سایتی که در دسترس و خواندن آسان باشد، طبیعتا به مخاطبان بیشتری می رسد. روی استفاده از اسم ها و افعال تمرکز کنید. از قیدها و صفت ها کم استفاده کنید. اگر مطمئن نیستید که چگونه نوشته‌های خود را قضاوت کنید، بهتر است با یک ابزار خوانایی آنلاین بررسی کنید که متون شما چگونه نمره می‌دهند. اکثر مدل های محبوب بر اساس طول کلمات و جملات یک متن هستند. سپس خوانایی متن شما با یک عدد یا سطح تحصیلات نمره گذاری می شود.
آیا می توان متن شما را در سطح خواندن کلاس هفتم تا نهم به راحتی درک کرد؟ پس حواستان به تمام مخاطبانتان باشد.

4.  به صدای فعال بچسبید

از افعال فعال به جای مفعول استفاده کنید و موضوع جمله را مشخص کنید. برای مثال، به جای نوشتن «محصولات را می توان در وب سایت ما سفارش داد»، بگویید «شما می توانید محصولات را در وب سایت ما سفارش دهید».
صدای فعال به ایجاد جملات خواننده پسند کمک می کند. همچنین مستقیم تر است؛ وقتی مستقیماً با مخاطب صحبت می‌کنید «شما می‌توانید آن را انجام دهید»جذاب‌تر از گفتن «می‌توان آن را انجام داد» است. این در صفحه سؤالات متداول وب سایت شما نیز مهم است.

5.  نشان دهید

خود را به کلیات و جملات سطح بالا محدود نکنید. مثال‌های خاص و واقعی به خوانندگان کمک می‌کند پیام‌های شما را بهتر درک کرده و تجسم کنند. این دو توصیف را در نظر بگیرید:
این بهترین و سرگرم کننده ترین اسباب بازی سگی است که می توان خرید، یا ما اسباب بازی سگ “Rough Rover” را از لاستیک بادوام و 100 درصد طبیعی ساخته‌ایم که مقاوم در برابر سوراخ شدن و پارگی‌های حتی اختصاصی‌ترین جویدن‌ها طراحی شده است.
کدام نسخه تصویر واضح تری از نوع اسباب بازیی که می خرید به شما می دهد؟ جزئیات خاص در توضیح دوم به خوانندگان جنس بدنه سگ را نشان می دهد تا اینکه درباره آن به آنها بگوید.
به عنوان یک امتیاز اضافی، اطلاعات دقیق تر و توصیفی محصول به سئوی وب سایت شما کمک می کند و به مشتریان اطلاعاتی را که برای انجام این خریدها نیاز دارند، می دهد.

ما توضیحات محصول در وب سایت ها را دوست داریم. وب سایت هایی که با جزئیات کامل توضیح می دهند بهترین انتخاب هستند. در اینجا نکات بیشتری برای نوشتن توضیحات محصول عالی برای فروشگاه آنلاین شما آورده شده است.

6.  اصطلاحات تخصصی را حل کنید

وب برای همه است، نه فقط کارشناسان فنی. بنابراین مطمئن شوید که اطلاعات برای افراد تحصیل نکرده و غیر متخصص قابل درک است. کلمات اختصاری را در اولین مرجع بنویسید. از زبان خودی بپرهیزید. اصطلاحات پیچیده یا خاص را توضیح دهید. و پیوندهایی به مقالات دیگر ارائه دهید تا خوانندگان بتوانند اطلاعات پس زمینه بیشتری در مورد یک موضوع خاص دریافت کنند.

7.  انتخاب کلمه خود را با هم مخلوط کنید

کلمات مانند شیرینی هستند. همه ما موارد مورد علاقه خود را داریم. اما وقتی نوبت به علاقه‌مند نگه داشتن بازدیدکنندگان می‌رسد، تنوع کلیدی اساسی است! استفاده از کلمه های متنوع سرگرم کننده است و می تواند به شما کمک کند تا با تجسم کلماتی که بیشتر استفاده می کنید، انتخاب کلمه خود را تغییر دهید. فقط متن خود را کپی کرده و در یک ابزار رایگان کلمه ابری برای تولید ابر خود جایگذاری کنید. هرچه بیشتر از یک کلمه استفاده کنید، در ابر شما بزرگتر به نظر می رسد. آیا از کلمه خاصی بیش از حد استفاده کرده اید؟ برای بهبود و متنوع کردن متن خود هم معنی آنها را جستوجو کنید.
کلمات منفی که در ابر شما برجسته می شوند؟ اکنون دقیقاً می‌دانید چه چیزی را برای لحن مثبت‌تر تغییر دهید. به کلمات کلیدی وب سایت خود نیز توجه داشته باشید: این کلمات باید چندین بار در متن شما ظاهر شوند، بنابراین تشخیص آنها در یک ابر کلمه باید آسان باشد.

8.  متن را قابل اسکن کنید

علاوه بر قرار دادن مهم‌ترین اطلاعات در بالا، مطمئن شوید که متن به راحتی قابل مرور است. اکثر خوانندگان وب صفحه را اسکن می کنند تا اطلاعات خاصی را که به دنبال آن هستند بیابند اگر به راحتی آن را پیدا نکنند، ادامه خواهند داد.
باور نمی کنی؟ دفعه بعد که صفحه‌ای را باز می‌کنید که قبلاً ندیده‌اید، به آن توجه کنید. آیا هر کلمه را از ابتدا تا انتها می خوانید؟ یا چشم شما به اطراف می پرد و به دنبال اطلاعاتی است که می خواهید؟
به جای پاراگراف های متن سنگین، از لیست های گلوله ای یا عددی استفاده کنید. به جای یک صفحه طولانی متن، محتوا را در برگه های برچسب دار سازماندهی کنید.
همیشه “فضای سفید” را در نظر بگیرید. این فضای خالی است که پاراگراف ها، تصاویر و سایر عناصر صفحه وب شما را احاطه کرده است. اگرچه ممکن است به نظر برسد که این فقط فضای تلف شده است، اما در واقع بهترین دوست یک طراح وب است. فضای خالی راحت در اطراف متن باعث خواناتر شدن متن و خواندن آن لذت بخش تر می شود.
نمونه ای از استفاده از سرفصل ها برای شکستن متن در صفحه
در اینجا مثالی از نحوه استفاده از سرفصل ها برای شکستن صفحه و آسان کردن آن برای خواندن آورده شده است.
همچنین مهم است که محتوا را به بخش هایی با سرفصل های فرعی توصیفی تقسیم کنید. به عنوان مثال، یک صفحه وب در مورد تغییرات آب و هوا ممکن است اطلاعات را تحت عناوین زیر سازماندهی کند:

تغییر اقلیم چیست؟
محرک های تغییر آب و هوا
اثرات فعلی و پیش بینی شده تغییرات آب و هوا
راهکارهایی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای

بیشتر بدانید:
این سرصفحه‌های فرعی نه تنها به خوانندگان کمک می‌کنند تا در صفحه حرکت کنند، بلکه به موتورهای جستجو کمک می‌کنند تا محتوای شما را پیدا کنند.

9. ترکیب چند رسانه ای

تحقیقات نشان می دهد که بیشتر مغز انسان بصری(یعنی دیداری است تصاویر بهتر در ذهن باقی می ماند) است و افراد اطلاعات بصری را چندین برابر سریعتر از متن پردازش می کنند.
یک نمودار یا نمودار آسان خوان نیز می تواند در توضیح یک موضوع پیچیده بهتر از متن به تنهایی کار کند. اگر به طور حرفه ای یک طراح گرافیک نیستید، راه های زیادی برای استفاده از تصاویر بصری در وب سایت شما وجود دارد و برخی از خدمات عالی برای کمک به شما در ساخت گرافیک، مانند Canva و Piktochart وجود دارد. تصاویر همچنین به تجزیه متن کمک می‌کنند و خواندن صفحه شما را آسان‌تر می‌کنند. توصیه می کنیم حداقل یک تصویر در هر صفحه از وب سایت خود داشته باشید. در اینجا نکات بیشتری برای نحوه بهینه سازی تصاویر وب سایت شما وجود دارد.

10. پیوند دادن محتوای وب سایت

نکته مهم در مورد یک وب سایت این است که هدایت خوانندگان از یک صفحه به صفحه دیگر آسان است. با پیوند دادن کلمات یا عبارات خاص به سایر منابع مرتبط، به ویژه منابع موجود در وب سایت شما، به خوانندگان کمک کنید تا محتوای عالی بیشتری پیدا کنند. این کمک می کند تا مردم با محتوای شما درگیر شوند و در سایت شما جستجو کنند.

به عنوان مثال، بگویید این جمله در وب سایت شما ظاهر شده است: وردپرس محبوب ترین CMS در سراسر جهان است و به دلیل سادگی، مقرون به صرفه بودن و زیرساخت های فنی و گستردگی آن مورد علاقه همه است. می‌توانید « وردپرس» را به صفحه‌ای با پست‌های وبلاگ دیگر در مورد وردپرس پیوند دهید.
ایجاد این لینک های داخلی در سایت خود به سئوی سایت شما نیز کمک می کند، اما به خاطر داشته باشید که لینک ها باید همیشه مرتبط و مفید باشند. از نظر بصری، اگر متن خود را با لینک‌ها بیش از حد بارگذاری کنید، مردم نمی‌دانند روی چه چیزی کلیک کنند. گوگل توصیه می‌کند که تعداد لینک‌های موجود در یک صفحه را در یک «تعداد معقول» نگه دارید.

11.  بگذارید آنها بیشتر بخواهند

در اینجا مثالی از این است که یک دکمه فراخوان در وب سایت شما چگونه می تواند باشد.
وب سایت های خوب هر صفحه را با یک فراخوان قوی (یا به اختصار CTA) پایان می دهند. آیا شخصی وجود دارد که خواننده برای کسب اطلاعات بیشتر با او تماس بگیرد؟ ویدیوی جالبی که باید ببینند؟ در مورد یک پست وبلاگ مرتبط که می توانند بخوانند یا گزارشی که می توانند دانلود کنند چطور؟ این استراتژی به خوانندگان کمک می کند تا به سایر قسمت های وب سایت شما هدایت شوند و آنها را تشویق می کند تا سایت شما را تبلیغ کنند.

دوره‌های مرتبط
در حال برگزاری
آموزش طراحی سایت بدون کدنویسی

آموزش طراحی سایت بدون کدنویسی

۴۶
۴۰
۹۹۹,۰۰۰ ۵۹۰,۰۰۰ تومان
در حال برگزاری
آموزش رایگان کسب درآمد اینترنتی

آموزش رایگان کسب درآمد اینترنتی

۳۰۶
۱۰۰
۲۹۹,۰۰۰ تومان رایگان
دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید