آشنایی با اقتصاد گیگ

آشنایی با اقتصاد گیگ
در این پست می‌خوانید:

اقتصاد گیگ چیست؟

اقتصاد گیگ اقتصادی است که به صورت انعطاف‌پذیر عمل می‌کند و شامل تبادل نیروی کار و منابع از طریق پلتفرم‌های دیجیتال است که به طور فعال تطابق خریدار و فروشنده را آسان تر می‌کند. در اقتصاد گیگ، سازمان ها به جای کارمندان تمام وقت، پیمانکاران و فریلنسرهای مستقل را استخدام می کنند. به این دلیل است که کار به صورت موقت تخصیص داده می شود و نیازی به برنامه ریزی سیستماتیک ندارد.

 

اقتصاد گیگ 

 

نتیجه اقتصاد گیگ خدمات ارزان‌تر، کارآمدتر و منعطف‌تری را تولید می‌کند که می‌تواند جایگزینی منحصربه‌فرد و سریع برای کسب‌وکارهای معمولی و استاندارد را به مصرف‌کنندگان ارائه دهد. علاوه بر این، تنها از طریق اینترنت اداره می شود و آن را به یک انتخاب بسیار محبوب برای جمعیت جوان تر تبدیل می کند. در ایالات متحده، تخمین زده می شود که حدود یک سوم جمعیت در برخی از انواع ظرفیت گیگ فعالیت می کنند. انتظار می‌رود که این تعداد افزایش یابد زیرا سازمان‌های بیشتری کار پیمانکاری مستقل را برای صرفه‌جویی در زمان و هزینه اتخاذ می‌کنند. محبوبیت اقتصاد گیگ در نیم دهه گذشته به شدت افزایش یافته است و اکنون راهی بسیار رایج برای افراد برای کسب دومین جریان درآمد است.

به طور دقیق تر، تخمین زده می شود که 1.6 میلیون کارجو در سراسر جهان درآمد خود را از اقتصاد گیگ به دست می آورند.

 

مزایای کار در اقتصاد گیگ

 

فعالیت در اقتصاد گیگ طیف وسیعی از مزیت‌ها را ایجاد می‌کند که هم توسط کسب‌وکار و هم برای کارجویان درک می‌شود.

 

در زیر برخی از مزایایی که کسب و کارها متوجه شده اند نشان داده شده است:

 

1. مقرون به صرفه بودن

به حداقل رساندن هزینه ها یکی از مزایای اصلی فعالیت در اقتصاد گیگ محسوب می شود. این به این دلیل است که مشاغل قادر به استخدام کارگران خارج از محل هستند که به طور قابل توجهی نیاز به نگهداری از فضاهای کاری گران قیمت و دفاتر بزرگ را کاهش می دهد. علاوه بر این، استخدام پیمانکاران مستقل هزینه های کلان مانند بسته های مزایای کارکنان، برنامه های بازنشستگی و مرخصی های استعلاجی را به طور کامل حذف می کند.

 

2.  نیروی کار

اقتصاد گیگ نیروی کاری را فراهم می کند که می تواند مستقیماً شرکت را با فریلنسر مطابقت دهد. این کار دردسر برخورد با یک واسطه را در طول فرآیند استخدام از بین می برد، بنابراین یافتن افرادی برای تکمیل کار آسان تر می شود.

 

3.  تولید خروجی

کارگران مدرن در جامعه امروزی به انعطاف پذیری بسیار بیشتر از گذشته اهمیت می دهند. به همین دلیل است که اقتصاد گیگ رونق می گیرد.

افرادی که علاقه مند به جمع آوری درآمد اضافی هستند، جذب موقعیتی می شوند که یک برنامه کاری منحصر به فرد ارائه می دهد. چنین انعطاف‌پذیری مستقیماً بر انگیزه کارکنان تأثیر می‌گذارد که به نوبه خود همبستگی مثبتی با تولید خروجی ایجاد می‌کند.

 

 

اقتصاد گیگی

 

 

در زیر برخی از این مزایایی که کارگران متوجه شده اند نشان داده شده است:

 

  •  استقلال

پیمانکاران مستقل در اقتصاد گیگ ملزم به کار در دفاتر نیستند، بلکه آنها در فضاهای خود کار می کنند. از شخصی که در دفتر خانه کار می کند و مقاله می نویسد تا شخصی که از ماشین خود برای اسنپ  کار می کند متفاوت است.

 

  •  انعطاف پذیری

کارکنانی  که در اقتصاد گیگ فعالیت می‌کنند مجازند در هر ساعتی که می‌خواهند کار کنند. در بیشتر موارد، یک کار با تاریخ پایان به کارکنان داده می شود، اما وقتی روی آن کار می کنند، کاملاً به گفتمان آنها بستگی دارد.

 

  •  درآمد

همانطور که در بالا ذکر شد، اقتصاد گیگ به دلیل انعطاف‌پذیری محض که به افراد اجازه می‌دهد درآمد بیشتری کسب کنند، بازاری جذاب است.

 

معایب کار در اقتصاد گیگ 

در حالی که طیف گسترده ای از مزایایی که اقتصاد گیگ ایجاد می کند وجود دارد، برخی از جنبه های منفی نیز وجود دارد که روند را دشوار می کند.

 

در زیرمعایب که کسب و کارها متوجه شده اند نشان داده شده است:

 

  •  تعهد کارکنان

افرادی که به عنوان فریلنسر کار می کنند ممکن است آنقدر در سازمان خود سرمایه گذاری نکنند که انگار تمام وقت استخدام شده اند. علاوه بر این، شرکت های اقتصاد گیگ معمولاً برای تشویق کارکنان خود شناخته شده نیستند.

چنین ترتیبی می تواند مشکلات وفاداری ایجاد کند، احتمال کار بیشتر را کاهش دهد و انگیزه کار را به طور کلی کاهش دهد.

 

  •  مسائل اخلاقی

در برخی موارد، سازمان‌هایی که در یک اقتصاد گیگ فعالیت می‌کنند به دلیل اعمال اخلاقی که انجام می‌دهند مورد انتقاد قرار می‌گیرند. استخدام آنها غیر معمول است، مزایا را ارائه نمی دهد و به طور کلی دستمزد رقابتی ارائه نمی دهد.

 

در زیر معایب که کارکنان در اقتصاد گیگ متوجه شده اند نشان داده شده است:

 

  •  عدم بهره مندی

سازمان‌هایی که در اقتصاد گیگ فعالیت می‌کنند مزایایی برای کارکنان  خود فراهم نمی‌کنند. پیمانکاران مستقل به طور کامل «کارمندان» کسب و کار محسوب نمی شوند.

 

  • هزینه های شخصی

در برخی موارد، سازمان‌های درون اقتصاد گیگ ملزم به پوشش هزینه‌های شخصی مانند بنزین یا هزینه نهار هستند  را پرداخت نمی کنند.

 

  •  انزوا

پیمانکار مستقل بودن یک شغل فوق العاده مستقل است. برای برخی افراد، این ترتیب یک ابزار انگیزشی اصلی است، اما برای برخی دیگر، می تواند احساس انزوا ایجاد کند که می تواند بر تولید و سلامت روان تأثیر منفی بگذارد.

 

درپایان

اقتصاد گیگ به طور مداوم هر روز در حال رشد است و تبدیل به یکی از بزرگترین بخش‌های کسب‌وکارهایی می‌شود که روزانه با آن در تعامل هستیم.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید