18 ویژگی یک رهبر خوب

18 ویژگی یک رهبر خوب
در این پست می‌خوانید:

به بهترین مدیری که تا به حال داشته اید فکر کنید. آن شخص چگونه بود؟

آنها احتمالاً دارای ویژگی های رهبری مانند گوش دادن فعال، اعتماد به نفس و توانایی ایجاد انگیزه در دیگران هستند. در نتیجه، شما احتمالاً بهترین کار خود را انجام داده اید و در زمانی که تحت رهبری آنها هستید، شغل خود را دوست داشته اید.
در نقطه ای از مسیر شغلی خود، ممکن است بخواهید برخی از این ویژگی های رهبری را خودتان یاد بگیرید. شاید شما آماده باشید که پتانسیل کامل خود را به عنوان مدیر یا رهبر تیم برآورده کنید. یا شاید بخواهید شروع به توسعه مهارت های رهبری خود کنید تا بتوانید ارتقاء بعدی خود را دریافت کنید.
دلیل شما هر چه باشد، دانستن ویژگی های یک رهبر خوب می تواند به رشد حرفه ای و موفقیت در کار کمک کند. همچنین می تواند به شما کمک کند پتانسیل رهبری را در گزارش های مستقیم خود شناسایی کنید یا در صورت لزوم از یک رهبر بد دعوت کنید.
بیایید 18 ویژگی مهم رهبری را بررسی کنیم. ما همچنین نکاتی را برای توسعه مهارت‌های رهبری به اشتراک می‌گذاریم و به شما نشان می‌دهیم که چگونه این مهارت‌ها را در محل کار اعمال کنید.

 

18 ویژگی یک رهبر خوب

هر کسی می تواند خود را رهبر بنامد. اما برای تأثیرگذاری بر سازمان یا تیم خود، باید چند ویژگی اساسی رهبری را یاد بگیرید. اگر بتوانید با این ویژگی ها زندگی کنید، شاهد رشد شغلی و پیشرفت تیم خود خواهید بود.

بیایید 18 ویژگی ضروری یک رهبر خوب در محل کار را بشکافیم.

1. رانندگی کنید

رهبران بزرگ منفعل نیستند. آنها بسیار با انگیزه هستند و واقعاً به چشم انداز سازمان اعتقاد دارند.
این اشتیاق مسری است. کارکنانی که دارای یک رهبر هدایت‌شده هستند، انگیزه دارند که خودشان سخت‌تر کار کنند.

2. انعطاف پذیری

مسئول بودن کار آسانی نیست. 37 درصد از مدیران گزارش می دهند که در آخرین روز کاری خود استرس زیادی را احساس می کنند. اما وقتی یک رهبر هستید، نمی‌توانید اجازه دهید چالش‌های بی‌وقفه شما را ناامید کنند سازگاری و انعطاف‌پذیری کلیدی هستند.
اشکالی ندارد که گاهی اوقات احساس ناامیدی کنید، اما رهبران خوب به طور مداوم روی آمادگی ذهنی خود کار می کنند و با وجود سختی ها به جلو می روند. در واقع، آنها اغلب از غلبه بر موانع از طریق حل خلاقانه مسئله لذت می برند.

3. صداقت

برای رهبران ضروری است که با اصالت، صداقت و قابل اعتماد عمل کنند.
کارمندان باید بدانند که یک رهبر اخلاقی رفتار خواهد کرد. اینکه آنها یک چیز نمی گویند و چیز دیگری انجام نمی دهند یا اینکه اگر اشتباهی مرتکب شوند، به جای سرزنش تیم، مسئولیت را بر عهده خواهند گرفت.
صداقت به معنای رفتار منصفانه با کارکنان و حفظ ارزش های شرکت است. این نه تنها اعتماد سایر اعضای تیم را برمی انگیزد، بلکه آنها را تشویق می کند تا با صداقت عمل کنند.
«بی‌تردید کیفیت عالی برای رهبری صداقت است. بدون آن، هیچ موفقیت واقعی ممکن نیست، چه در یک باند، چه در زمین فوتبال، چه در ارتش یا در یک اداره.»
_ دوایت دی. آیزنهاور

4. تمایل به یادگیری

اگر به یک موقعیت رهبری ارتقا یافته اید، احتمالاً قبلاً چیزهای زیادی می دانید. شما مهارت های خود را توسعه داده اید و در زمینه خود تجربه کسب کرده اید. اما همیشه چیزهای بیشتری برای یادگیری وجود دارد. رهبران بزرگ ذهنیت رشد دارند، آنها در تلاش دائمی برای دانش و توسعه شخصی هستند.

5. خودآگاهی

خودآگاهی با میل به یادگیری همراه است. در این مورد، این تمایل به یادگیری در مورد خودتان و آنچه می توانید بهتر انجام دهید است.
یکی از مهمترین ویژگی های رهبری تواضع است. رهبران خوب نقاط قوت خود را درک می کنند و برای بهبود نقاط ضعف خود تلاش می کنند. خودآگاهی همچنین می تواند به رهبر کمک کند تا سبک رهبری متناسب با شخصیت خود را توسعه دهد.
یک راه خوب برای رهبران برای توسعه خودآگاهی، درخواست بازخورد از کارمندان یا همسالان است. مورد انتقاد قرار نگیرید این فقط اطلاعاتی است که به شما کمک می کند رهبر بهتری شوید.

 

رهبری خوب

 

6. اعتماد به نفس

رهبران باید تصمیمات بزرگ بگیرند و این تصمیمات اغلب با خطرات بزرگی همراه است. رهبر بودن می‌تواند ترسناک باشد، زیرا زمانی که شما ریسک می‌کنید، اگر همه چیز اشتباه پیش برود، احتمالاً مقصر خواهید بود. اما این فقط بخشی از کارشماست.
برای اینکه یک رهبر باشید، باید اعتماد به نفس داشته باشید تا در موقعیت‌های پرمخاطره قاطعانه عمل کنید. به جای نشان دادن اضطراب در رفتار خود، باید آرام، جمع و مصمم باشید.
علاوه بر این، همیشه افرادی هستند که با تصمیمات رهبر مخالف هستند. در حالی که گوش دادن به دیدگاه های دیگر مهم است، یک رهبر نمی تواند در مواجهه با انتقاد یا درگیری عقب نشینی کند. آنها باید اعتماد به نفس داشته باشند تا افرادی را که به آنها شک دارند دور بزنند و به شهود آنها اعتماد کنند وقتی می دانند که در حال انتخاب درست هستند.

7. مثبت اندیشی

به‌عنوان یک رهبر، مجبور نیستید همیشه سخت‌تر باشید. اما باید حس خوش بینی را به کارمندان خود منتقل کنید.
کارمندان دوست دارند برای افراد مثبت کار کنند. از بین مدیرانی که توسط کارمندانشان به عنوان “عالی” رتبه بندی شده اند، 79٪ نگرش مثبت دارند.

8. واقع گرایی

در حالی که نگرش مثبت توسط کارمندان قدردانی می شود، انتظارات غیرواقعی اینطور نیست. یک رهبر بزرگ از اعضای تیم خود انتظار دارد که موفق شوند و سپس آن را ممکن می کند.اگر کارمندان متوجه شوند که هرگز قادر به دستیابی به خواسته های رئیس یا رهبر نیستند، از تلاش دست می کشند. یک رهبر خوب اهداف را خوش بینانه اما معقول نگه می دارد تا تیم بتواند در صورت انجام کار، احساس موفقیت را تجربه کند.

9. خلاقیت

طبق مطالعه ای از لینکدین، خلاقیت مهارت نرم شماره یک است که در محل کار کم است. رهبران خلاق مشکلات را به روش های منحصر به فرد و نوآورانه حل می کنند. آنها مایل به آزمایش هستند و خارج از چارچوب فکر می کنند.
خلاقیت به دنبال یافتن بهترین راه حل است، حتی زمانی که راه حل معمولی نیست، و زمانی که شرایط تغییر می کند روی پای خود فکر کنید. به علاوه، یک رهبر خلاق تلاش نمی کند که نابغه تنها باشد. در عوض، آنها از پتانسیل نوآورانه افراد خود بهره می برند.
هنگامی که یک ایده یا طرح به نتیجه نمی رسد، رهبران خلاق نیز به دنبال راه های جدیدی برای استفاده از منابع هستند و تیم های خود را گرد هم می آورند تا دیدگاه ها و رویکردهای نوآورانه جدیدی را برای مشکلاتی که سعی در حل آنها دارند ایجاد کنند.
“نوآوری وجه تمایز بین یک رهبر و یک پیرو است.”
– استیو جابز

10. مهارت های ارتباطی

رهبری عالی همه چیز در ارتباط است. اگر مهارت‌های ارتباطی خوبی ندارید، هیچ یک از ویژگی‌ها یا ویژگی‌های رهبری دیگر در این فهرست معنایی ندارند. شما نمی توانید به افرادی که قرار است رهبری کنید برسید و این تاثیرات مخربی بر تیم و سازمان شما خواهد داشت. وضوح بسیار مهم است. بر اساس مطالعه مدیریت افراد با شاخص پیش‌بینی، از بین مدیرانی که توسط کارمندانشان «بد» رتبه‌بندی شده‌اند، 58 درصد انتظارات واضحی را بیان نمی‌کنند. این می تواند برای کل تیم بسیار خسته کننده و ناامید کننده باشد. این بدان معناست که ارتباط موثر یکی از مهمترین ویژگی های رهبری است که می توانید ایجاد کنید.

11. مهارت های گوش دادن

برقراری ارتباط خوب فقط صحبت کردن نیست. گوش دادن فعال برای ایجاد اعتماد و ایجاد رابطه با تیم شما ضروری است.
مهارت های خوب گوش دادن به یک رهبر کمک می کند تا بفهمد کارمندان به چه چیزی نیاز دارند و نقاط درد آنها کجاست، که به کارمندان نشان می دهد که رئیس آنها واقعاً اهمیت می دهد.
این می تواند یک کیفیت سخت برای رهبران باشد زیرا گاهی اوقات با سایر ویژگی های رهبری خوب در تضاد است. رهبران قوی اعتماد به نفس و سرشار از ایده های هیجان انگیز هستند، که بسیاری از آنها را مستعد تسلط بر گفتگو می کند.
بهترین رهبران ویژگی‌های مخالف را متعادل می‌کنند و می‌دانند که چگونه به طور کامل با صحبت‌های شخص دیگر درگیر شوند و در عین حال برای شنیدن افکار جدید ذهنی باز دارند.

12. همدلی

یک رهبر همدل دلسوز است و می داند چگونه با دیگران ارتباط برقرار کند.
آنها به نیازها و امیدهای اعضای تیم خود اهمیت می دهند. به جای اینکه در صورت کاهش عملکرد یک کارمند به نتایج تند برسند، آنها به دنبال درک علت اصلی هستند. این نوع هوش هیجانی باعث ایجاد اعتماد می شود و به رهبر کمک می کند بینش بهتری نسبت به تیم خود داشته باشد.
“هوش عاطفی توانایی استفاده از احساسات برای افزایش موفقیت خود و دیگران است”
– آنی مک کی

13. تصمیم گیری

بخشی از رهبر بودن، تصمیم گیری است به همین دلیل، یک رهبر باید بداند که چگونه به طور کارآمد و مؤثر تصمیم بگیرد.
در حالی که رهبران باید هر روز تصمیمات کوچک بگیرند، آنها همچنین باید تصمیمات بزرگی بگیرند که بر تیم و حتی سازمان آنها به عنوان یک کل تأثیر می گذارد.

14. طرز فکر استراتژیک

کارمندانی که به سمت مدیریت ارتقا می یابند در نقش های گذشته عالی بودند، هر قدم را درست انجام می دادند و توجه زیادی به جزئیات نشان می دادند. اما رهبران باید تصویر بزرگ را ببینند.
رهبران ممکن است به درجات مختلف در تاکتیک ها و عملیات ها مشارکت داشته باشند. اما آنها همچنین باید بدانند چه زمانی روی استراتژی تمرکز کنند و جزئیات کوچک را به یکی دیگر از اعضای تیم بسپارند.

15. چشم به استعداد

رهبران خوب رهبران جدیدی خلق می کنند.
بخشی از رهبری انتخاب افراد مناسب برای شغل و سپس کمک به آن افراد برای توسعه مهارت های خود است. یک رهبر بزرگ می‌تواند ویژگی‌های رهبری را حتی در جوان‌ترین اعضای تیم تشخیص دهد و پرورش دهد.

16. توانایی ایجاد انگیزه

رهبران واقعی به پیروان خود الهام می بخشند و به آنها انگیزه می دهند.
در یک محیط کاری، یک راه عالی برای انجام این کار این است که از اعضای تیم خود قدردانی کنید و دستاوردهای آنها را بشناسید. 79 درصد از افرادی که شغل خود را ترک می کنند می گویند که این به دلیل “عدم قدردانی” است.
رهبر عالی بودن به خودی خود به کارکنان انگیزه می دهد. مشارکت کارکنان زمانی بیشتر می شود که مدیر آنها کار عالی انجام می دهد.
“تعریف رهبری سخت است و رهبری خوب حتی سخت تر. اما اگر بتوانید مردم را وادار کنید که شما را تا انتهای زمین دنبال کنند، شما یک رهبر بزرگ هستید.”
– ایندرا نویی

17. توانایی تفویض اختیار

اگرچه رهبران عمیقاً اهمیت می دهند که همه جنبه های کار تیمشان به خوبی انجام شود، مهم است که به کارمندان خود اعتماد کنید تا تکه های پازل خود را مدیریت کنند.
در عوض، آنها به شما اعتماد خواهند کرد که در چشم انداز و استراتژی رهبری کنید. واگذاری مسئولیت‌ها همچنین می‌تواند به همه کمک کند که احساس کنند به تیم کمک می‌کنند.

18. تخصص حرفه ای

رهبران باید در زمینه کاری خود مهارت و دانش بالایی داشته باشند.
این همیشه به معنای صلاحیت فنی نیست. به عنوان مثال مدیر عامل یک شرکت نرم افزاری ممکن است نداند که چگونه کد بنویسد. اما قطعا باید دانش عمیقی از صنعت و محصولات داشته باشند.
این همان نوع تخصص است که به یک رهبر بزرگ اجازه می دهد چشم اندازی هوشمندانه و دست یافتنی ایجاد کند.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید